původ názvu města Brandýs

Text dotazu

Dobrý den, zajímá mě původ názvu města Brandýs nad Labem. Děkuji za odpověď, s pozdravem Pavlína Nečasová

Odpověď

Dobrý den,

Brandýs se v češtině objevuje jako místní i osobní jméno, a to i ve tvaru Brandejs, v minulosti také Brandeis, Brandais. Jako brandýs se dříve označovalo místo u vody (vodního toku nebo vodní plochy). Některé zdroje připisují původ vzniku názvu tomuto spojení s významem "u vody" nebo "při vodě".  Pravděpodobně slovo odráží i latinské pojmenování jihoitalského města Brundisium (dnes Brindisi), odkud ve středověku vyplouvaly lodě s účastníky křížových výprav.

Českému užití názvů měst (Brandýs nad Labem, Brandýs nad Orlicí) by výše uvedené vysvětlení odpovídalo.

Použité zdroje

MATÚŠOVÁ, Jana et al. Slovník pomístních jmen v Čechách. Vyd. 1. Praha: Academia, sv. I. (A). 2005. 108 s.