Původ názvu chleba "Boží dar"

Text dotazu

Dobrý den,
dostal jsem od vnuka dotaz proč se chlebu říká "Boží dar" a nevím co mu seriózně odpovědět. Předpokládám, že tento název se vztahuje k židovskému svátku Pesach, kdy Ježíš nakrmil zástup pěti tisíc lidí pěti chleby a třemi rybami. Je tento můj předpoklad správný?
Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

Již odpradávna byl chléb považován za dar od bohů - byl důležitý již ve slovanských obřadech.

Podle všeho je důvodů, proč je chléb nazýván Božím darem více, asi nejzásadnější je starozákonní příběh o seslání chleba Hospodinem:

V druhé knize Mojžíšově, když Izraelci na poušti Sínu vyčítají Mojžíšovi, že nemají co k jídlu, jim Hospodin sešle křepelky a chléb (manu). "Hospodin řekl Mojžíšovi: "Já vám sešlu chléb jako déšť z nebe. Ať lid vychází a sbírá, co denně spotřebují."

Dále např. v evangeliu svatého Matouše: "Když jedli, vzal Ježíš chléb, vzdal díky, rozlámal a dal svým učedníkům se slovy: "Vezměte, jezte! Toto je mé tělo."

Stejně tak v evangeliu sv. Matouše příběh o nasycení hladových: "Kde bychom vzali na poušti tolik chlebů, abychom mohli nasytit zástup tak veliký?" A Ježíš se jich otáže: "Kolik chlebů máte?" Oni řekli: "Sedm a několik rybiček." I rozkázal zástupu, aby se rozsadil na zem. Vzal sedm chlebů a ryby, vzdal díky, rozlámal a dával svým učedníkům, a učedníci lidu. I jedli všichni a nasytili se. A ze zbytku drobtů nasbírali plných sedm košů.  Těch, kdo jedli, bylo čtyři tisíce mužů, mimo ženy a děti."

V evangeliu svatého Jana: "Naši otcové jedli manu na poušti, jak je psáno: Chléb z nebe dal jim k jedení." Ježíš jim tehdy řekl: "Vpravdě, vpravdě vám pravím: Ne Mojžíš vám dal chléb z nebe, nýbrž můj Otec vám dává pravý chléb z nebe; neboť chléb Boží to sestupuje z nebe a dává život světu." Proto mu pravili: "Pane, stále nám dávej ten chléb!" Ježíš k nim promluvil: "Já jsem chléb života; kdo přichází ke mně, nebude lačněti, a kdo věří ve mne, nebude nikdy žízniti."

Chléb je posvátný - tělo Ježíšovo.. Taktéž sám Ježíš - dar Boží od Hospodina..

Přenesené významy, ne zcela jasně řečené, lze zjistit z různých výkladů bible.

Též role chleba v dalších biblických příbězích je nesporná. Ve Starém zákoně je role chleba často vyzdvihována. Ve smyslu - byl-li chléb, nebyl hlad. Chléb jako symbol "blahobytu". Jezení chleba, jako obřad, pocta. Chléb jako obřadní dar, lámání chleba jako obřad - dělení se o pokrm.

V minulosti byl proto posvátný nejen samotný chléb, ale obřadem byl i celý proces pečení chleba. Lidé si chleba, který pro ně byl každodenním pokrmem, velice považovali. Dlouho byl jednou z nejdůležitějších potravin.

Moc pěkný pořad o chlebu:

https://www.ceskatelevize.cz/porady/11983389145-bozi-dar-pribehy-ceskych-potravin/217562220100001/

Použité zdroje

PODLAHA, Antonín. Bible česká, Díl prvý, Svazek II: Knihy Starého zákona. Praha: nákladem Dědictví sv. Jana Nepomuckého, 1921. Dostupné také z: http://kramerius5.nkp.cz/[…]/uuid:ba8abbd0-7eed-11e3-b80c-005056827e51

Nový zákon. Olomouc: Dominikánská edice Krystal, 1948. Dostupné také z: http://kramerius5.nkp.cz/[…]/uuid:6813f4b0-fcfa-11e5-a82e-5ef3fc9bb22f