původ názvu Částkova ulice

Text dotazu

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na původ jména ulice Částkova na Slovanech. Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

Částkova ulice v Plzni-Slovanech dostala jméno po významném plzeňském pedagogovi Františku Částkovi (1833-1915). Byl organizátorem novodobého českého školství v Plzni, v letech 1865-1891 zde působil ve funkci ředitele městské vyšší reálky ve Veleslavínově ul. Jeho zásluhou byla tato škola již v roce 1866 prohlášena za českou a v roce 1871 přeměněna na české reálné gymnázium. F. Částek byl členem obecního zastupitelstva. Významně působil na plzeňském poli kulturním, mj. byl členem Měšťanské besedy, Hlaholu a Literárního spolku.

Použité zdroje:

Víte, kde bydlíte?Encyklopedie ulic západních Čech / Markéta Čekanová. -- Starý Plzenec : Formát, 1997. -- 58 s.

Výroční zpráva c.k. I. české státní reálky v Plzni za školní rok 1914/1915. -- V Plzni: I. čes. stát. reálka, 1915. -- 50 s. Obsahuje : + František Částek, první ředitel ústavu / Jindřich Barvíř -- Zprávy školní

Sborník městského historického muzea v Plzni. Roč. 4.-- Plzeň: Městské historické muzeum 1919, s. 72-76.