Původ názvu

Text dotazu

Původ názvu nové koření, proč nové?

Odpověď

Dobrý den,

nové koření je u nás k dostání ve formě malých kuliček, nebo jako namletý prášek. Jedná se o plody pimentovníku pravého, který pochází z Jamajky. Rostlinu objevil lékař Kryštofa Kolumba doktor Chanca. Koření se po Evropě rozšířilo až koncem 17. století. Chuť je nasládlá a mírně peprná.

Každá země má pro toto koření jiný název - Kolumbus jej nazval "pepřem", Angličané mu říkali "všekoření", Poláci ho nazývali jako "anglické koření" a v Čechách se označovalo jednoduše jako "nové" - v protikladu se "starými" druhy koření známými od středověku bylo opravdu nové, když se k nám dostalo až na konci 17. století.

Literatura nabízí ještě druhou variantu vzniku názvu - a to, že bylo přivezeno z Nového světa čili Ameriky, proto tedy nové koření.

Použité zdroje

Ottův slovník naučný. Devatenáctý díl. Praha: J. Otto, 1902. S. 749 ŽÁČEK, Zdeněk. Vůně koření. 1. vyd. Praha: Merkur, 1973. 224 s., [12] s. barev. obr. Příl.

http://www.nasehobby.cz/[…]/

https://cs.wikipedia.org/wiki/Pimentovn%C3%ADk_prav%C3%BD