původ názvu

Text dotazu

Dobrý den,

v práci jsme měli malou diskuzi a zajímalo by nás z jakého důvodu se homosexuálním lidem říká, že jsou teplí.

Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

pojmenování „teplý“ ve smyslu označení homosexuálního muže vzniklo v češtině nejspíše jako kalk z německého argotu. Vulgární výrazy jako „warm sein“ („být teplý“) či „Warmer“ („teplej“) byly dle německých jazykovědců pro označení homosexuálů používány již v 18. století. Běžná byla také spojení „warmer Onkel“ („teplej strejda“) nebo „warmer Bruder“ („teplej brácha“). Poslední výraz se nyní používá vedle obvyklého označení „Schwule“, „schwul“, které původně vzniklo také jako nadávka (o původu a užití slova „schwul“ podrobněji pojednává samostatný článek na wikipedii: https://de.wikipedia.org/wiki/Schwul). Informaci o tom, proč němčina dala homosexuální orientaci do souvislosti zrovna s přívlastkem „teplý“, se nám bohužel nepodařilo dohledat.

Použité zdroje

Hugo, J. a kol.: Slovník nespisovné češtiny : argot, slangy a obecná mluva od nejstarších dob po současnost, historie a původ slov. Praha : Maxdorf, 2006.