Původ místopisného názvu Švédské valy v Brně

Text dotazu

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, jestli náhodou nevíte, kde by se dalo zjistit, po
čem jsou
pojmenované Švédské valy v Brně- navršená zemina v sousedství CT parku
Tuřanka-
Slatina- jedná se nyní o motorkářskou dráhu

Odpověď

Dobrý den,

Milena Flodrová ve své knize Názvy brněnských ulic, náměstí a jiných
veřejných prostranství v proměnách času vysvětluje původ názvu ulice
Švédské valy takto:
Pojmenování "podle polohy ulice poblíž mísní lokality zv. Švédské valy,
jež připomínají švédské obléhání města Brna v roce 1645." Ulice se takto
jmenuje od 9.10.2001. Dřívější názvy: Švehlova, Švehlagasse.

Lze tedy usuzovat, že původ pramení v blízkosti ležení části švédské
armády na konci 30leté války v 17. století.
Zároveň jsem v archivu bakalářských prací MU našel archeologickou studii,
která lokalitu Švédské valy popisuje jakožto bohaté naleziště artefaktů
keltského původu.

Literatura:

Flodrová, Milena : Názvy brněnských ulic, náměstí a jiných veřejných
prostranství v proměnách času, Brno : Šimon Ryšavý, 2009, 342 s.

Pro podrobnější informace doporučuji se obrátit na Ústav pro jazyk český
AV ČR. Kontakt : poradna@ujc.cas.cz