Původ místního jména Mokropsy

Text dotazu

Dobrý den,
můžete prosím objasnit původ názvu obce MOKROPSY?
Zaslechla jsem verzi, že je odvozen od v Mokropsích umístěného kárného
zařízení pro provinilé mnichy, kteří museli jako trest za provinění -
například hříšné sny - podstoupit koupel v Berounce, z toho mokří psi.

Odpověď

Dobrý den,

o takovém původu místního jména Mokropsy jsme se nikde nedočetli. Antonín Profous, autor uznávané příručky k etymologií místních názvů v Čechách, původ jména Mokropsy vysvětluje takto:

"Jméno Mokropsy bylo přitvořeno k adjektivu mokropeský, jež naleželo k posměšnému výrazu ´u mokrých psů´ anebo ´s mokrými psy´, srov. příjmení vzniklá ze jmen domů ve středověku, např. Jan od Čápů neboli Čapek byl tak nazýván podle svého domu ´u čápů´".

Na internetových stránkách http://www.zelimokropsy.ic.cz/Mokropsy.htm jsme dále našli i jiné vysvětlení: "Mokropsy je zřejmě zkomolený původní název.
Jedna z verzí vzniku tohoto názvu vychází z toho, že původní název byl Mokrokopec (od mokrých kopců) zkrácený na Mokropec. Tomu i odpovídají mokřiny na kopcích, viz Lada a V Rybníčkách na Vráži.
Jiná verze se přiklání ke skutečnosti, že zde byl vždy pod mlýnem brod řeky Berounky. Ten využívaly kupci s vozy při cestách z Prahy na západ. Jak z vozů odkapávala na březích v úvozech voda, mohl vzniknout název Mokronáspy, zkrácený na Mokrospy."

Na jazykově dotazy odpovídá i Jazyková poradna Ústavu pro jazyk český Akademie věd ČR (http://www.ujc.cas.cz/poradna/porfaq.htm; e-mail:
poradna@ujc.cas.cz).

Zdroje:

Profous, A.: Místní jména v Čechách : jejich vznik, původní význam a změny.
Praha: Česká akademie věd a umění, 1949

http://www.zelimokropsy.ic.cz/Mokropsy.htm