Původ mého příjmení

Text dotazu

Původ příjmení Kupczykova

Odpověď

Dobrý den,

většina příjmení na našem území má český nebo německý původ. Občas se vyskytují i příjmení cizího původu (např. francouzská, italská, ruská, ukrajinská, chorvatská, polská aj.) - jedná se především o potomky panských služebníků, kolonistů, obchodníků, nebo o lidi z pohraničních oblastí apod. Spřežka „cz“ v tomto příjmení značí polský původ. V polském pravopisu jsou zachovány některé jevy, které čeština opustila, zejména právě spřežky, které čeština v novověku nahradila písmeny s diakritikou. Příjmení, které uvádíte, se vyskytuje v různých variantách a obměnách v českém a polském prostředí. Vzniklo odvozením ze slova kupec (původně velkoobchodník), koupit či koupě.

Podle webu kdejsme.cz je příjmení Kupczyk na našem území vzácné, vyskytuje se především v Moravskoslezském kraji (obec Orlová).