Původ jména Tobrman

Text dotazu

Dobrý den, zajímal by mě původ jména Tobrman, případně odkud přišli nějací předkové s tímhle příjmením.

Odpověď

Täuber, Teuber (středohornoněmecky töuber, toiber = hráč na dechové nástroje, srov. latinsky tubare = troubit, též místní jméno Deuben, Sasko), Tauber, Taubr, Taubner, Teubner, snad i Tobrman (bavorsky Töber = spielman, (...) též výklad z čes. dobrý + -mann). Citováno z BENEŠ, Josef. Německá příjmení u Čechů. Sv. 1. Vyd. 1. Ústí nad Labem : Univerzita Jana Evangelisty Purkyně, 1998. Kapitola 7.137 Příjmení z názvů uměleckých povolání, s. 279. ISBN 80-7044-212-3. - Signatura Studijní a vědecké knihovny Plzeňského kraje je 392a25936-1. Dokument si může čtenář s platným čtenářským průkazem objednat prostřednictvím katalogu na adrese http://aleph.svkpl.cz.

Dále varianta Tober je zmiňována v dokumentu: KOTÍK, Antonín. Naše příjmení : studie. Praha : A. Kotík, 1894, s. 32. Signatura SVK PK je 3D292.

Dále prověřeny tyto dokumenty:
Deutsche Namenkunde : unsere Familiennamen nach ihrer Entstehung und Bedeutung. -- 2., verm. Aufl.. -- München : J.F. Lehmann's Verlag, 1942 Berlin. -- 505 s.

Naše a cizí příjmení v současné češtině / Miloslava Knappová. -- Liberec : Tax Az Kort, 2002. -- 256 s. -- Obsahuje bibliografii. -- ISBN 80-238-8173-6 (váz.)

Naše příjmení / Dobrava Moldanová. -- Vyd. 2., upr. -- Praha : Agentura Pankrác, 2004. -- 229 s. -- Obsahuje bibliografii. -- ISBN 80-86781-03-8 (váz.)

Naše příjmení / Dobrava Moldanová. -- 1. vyd. -- Praha : Mladá fronta, 1983 (Mír 3). -- 289 s. -- (Malé encyklopedie ; Sv. 16).

Naše příjmení : Studie ku poznání příjmení československých, s ukázáním jejich hojnosti, rozmanitosti a namnoze zvláštního rázu a s pokusem o vysvětlení jejich původu a smyslu / Sepsal Antonín Kotík. -- Nové, [2.] vyd. -- Praha : Jan Kotík, 1897. -- 288 s.

Jména tajemství zbavená, aneb, Příjmení pod mikroskopem / Vladimír Mates. 1. vyd. -- Praha : Epocha, 2004. -- 298 s. ; 22 cm. -- Obsahuje bibliografické odkazy a rejstřík. -- ISBN 80-86328-58-9 (váz.)

Jména tajemství zbavená : malá encyklopedie nejčastějších příjmení. II. díl, jména na 251.- 501.místě, Adam - Žižka / Vladimír Mates. -- Vyd. 1. -- Praha : Epocha, 2003. -- 381 s. -- Obsahuje rejstřík. -- ISBN 80-86328-30-9 (váz.)

Příjmení v současné češtině : jazyková příručka / Miloslava Knappová. -- 1. vyd. -- Liberec : AZ KORT, 1992 (Nové Město nad Cidlinou : Agrodat). -- 185 s. : tab. -- Jmenné rejstříky. -- ISBN 80-900008-9-4 (brož.)

Staročeská osobní jména a naše příjmení / Jan Svoboda. -- 1. vyd.. -- Praha : Československá akademie věd, 1964. -- 317 s.