původ jména Karlovy Univerzity

Text dotazu

Prosím o upřesnění názvu KU v Praze. Byla údajně
nazvána PŮVODNĚ Karlem IV. podle Karla Velikého=jeho vzoru? Po jeho smrti se
opravdu začala jmenovat Karlovou, podle císaře Karla IV.
Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

na úvod uvádíme citaci z publikace: "Historie Univerzity Karlovy se píše již dlouhou dobu - konkrétně od roku 1348, kdy ji založil český a římský král Karel IV. Tehdy universita ještě nenesla jméno svého zakladatele a její součástí byly čtyři fakulty. Od té doby universita prošla mnoha změnami a v současné době ji tvoří 17 fakult". (zdroj : Univerzita Karlova od počátku k dnešku...Praha : UK 2008).

Uvádíme chronologický přehled hlavních událostí z historie Karlovy University :

1347 - privilegiem papeže Klimenta VI. se v Praze zřizuje obecné učení

1348 - český a římský král Karel IV. zakládá listinou ze 7. dubna univerzitu se čtyřmi fakultami (svobodných umění, lékařskou, právnickou a teologickou)

1366 - Karel IV. zakládá kolej pro dvanáct mistrů (Karlova kolej)

1372 - právnická fakulta vytváří samostatnou univerzitu juristů (trvala do roku 1418/19)

1383 - Karlova kolej získává dům na Starém Městě (Karolinum), který od přestavby let 1383/86 slouží jako sídlo celé univerzity

1409 - 18. ledna vyhlašuje král Václav IV. tzv. Dekret kutnohorský, jímž český univerzitní národ získává přednostní postavení (odchodem členů ostatních univerzitních národů vzniká mj. univerzita v Lipsku)

1417 - univerzita se přihlašuje k husitství (kališnické konfesi) a je potrestána papežským zákazem činnosti

1419 - husitskými válkami je omezena činnost univerzity (až do počátku 17. století existuje jediná, artistická fakulta)

1556 - do Prahy přichází jezuitský řád, který zakládá akademii v Klementinu s výukou filozofie a teologie (1616 povýšena na univerzitu)

1609 - počátek reforem univerzity: zaveden pevný studijní řád, zrušen celibát profesorů, správa a hospodářství univerzity svěřeny kvestorovi)

1618 - univerzita se aktivně účastní na odboji proti katolickému panovníkovi

1622 - po porážce protestantských stavů je karolínská univerzita předána jezuitům

1638 - tzv. světské fakulty (lékařská a právnická) se sídlem v Karolinu byly postaveny pod přímý dohled státu

1654 - tzv. unijním dekretem císaře Ferdinanda III. bylo spojeno Karolinum a Klementinum do společné univerzity (Universitas Carolo-Ferdinandea) se čtyřmi fakultami

1718 - architekt F. M. Kaňka dokončil přestavbu Karolina v barokním slohu

1773 - zrušen jezuitský řád

1781 - počátek reforem univerzity: 1781 umožněno studium nekatolíkům, 1783 byla univerzita zestátněna a zbavena vlastního hospodářství, 1784 zrušena univerzitní jurisdikce, studijní řád zavádí němčinu jako vyučovací jazyk

1848 - univerzita požaduje akademické svobody a zrovnoprávnění češtiny a němčiny ve výuce

1882 - nařízením císaře Františka Josefa I. z 28. února se Karlo-Ferdinandova univerzita rozděluje na dvě samostatné vysoké školy s českým a německým vyučovacím jazykem 1920 - zákonem o poměru obou pražských univerzit získává česká universita název "Karlova universita" a byla vytvořena přírodovědecká fakulta

zdroj a další informace naleznete na :

http://www.cuni.cz/UK-103.html

http://www.cuni.cz/UK-1391.html