Původ jména Hurt

Text dotazu

Dobrý den, chtěl bych se Vás zeptat jaký význam má příjmení Hurt Hurtová děkuji

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Hurt je odvozeno od apelativa hurt = hřmot; prudký a hlučný způsob; útok. Další podobná příjmení jsou například: Hurta, Hurták, Hurtala, Hurtečák, Hurtík, Hurtl nebo Hurtoš.

V "Českém etymologickém slovníku" se výraz hurt nevyskytuje, ale je zde uveden etymologický výklad slova zhurta, které je od něj odvozeno. Hurt nejspíše vychází ze středohornoněmeckého slova hurt (= náraz, úder) a toto dále ze starofrancouzského hurt (později heurt, hurter = narazit, srazit se, udeřit) - odtud je pak také odvozeno anglické slovo hurt = zranit. Další původ tohoto slova by se dal hledat v keltských a germánských jazycích. Jako příklad je zde uveden staroislandský výraz pro berana - hrūtr.

Pokud by Vás zajímaly statistiky o četnosti tohoto příjmení v České republice, doporučujeme například tyto stránky:

http://www.kdejsme.cz/prijmeni/Hutr/hustota/

Použité zdroje

MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Vyd. 3., (druhé v Agentuře Pankrác). Praha: Agentura Pankrác, 2010, 229 s. ISBN 80-86781-03-8.

REJZEK, Jiří. Český etymologický slovník. Vyd. 1. Voznice: Leda, 2001, 752 s. ISBN 80-85927-85-3.