Původ jména Alena

Text dotazu

Prosím o zaslání informací o původu jména Alena. Děkuji

Odpověď

Jazykovědci často spatřují původ jména Alena v domácí podobě Magdalena nebo jako obměnu jména Helena. Další názor je možnost vzniku z ruského Olena jako domácí podoby Alexandry. Dále je možné, že jde o ženskou variantu keltského jména Alan či Alen, přičemž význam je nejasný, snad to znamená svornost, jednota.

Více informací v knize
Anna Bauerová: Tisíc jmen v kalendáři. Praha : Šulc a spol., 1992.

Můžete také zkusit jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český:
www.ujc.cas.cz