původ jména

Text dotazu

Dobrý den,
můžete prosím zjistit původ jména (Nina) i příjmení (Bordovská)?
Děkuji

Odpověď

Dobry den,

jmeno Nina je zenske jmeno ruskeho puvodu patrne odvozene z reckeho Ninos, coz bylo Reky upravene jmeno zbozsteleho zakladatele starovekeho asyrskeho statu Enlila. Dalsi vyklady spojuji toto jmeno s nazvem asyrske metropole Ninive. Nekdy je zminovan udajne gruzinsky puvod tohoto jmena, pricemz jeho vyznam zustava zahadou. Dalsi vyklady tvrdi, ze jde o jmeno vzesle ze spanelskeho slova "ninos", tedy "dite" nebo "panenka". Vsak i v cestine kolebame deti se slovy "nynej, dadej". A konecne posledni vyklad jmena Nina tvrdi, ze jde o domackou zkraceninu Antonina ci Antonie. Svatek ma Nina 24.rijna.

Zdroj: BAUER, Jan. Velka kniha o jmenech. Praha: Regia, 2003.

V kalendarich rady zemi je 24.rijna uvaden dnes Antonin a jeho zensky protejsek Antonina. V Rusku se ze jmena Antonina osamostatnila NIna. pekne jmeno se pak sirilo take do jinych zemi, ve svete se setkavame s variacemi Nineta, Ninette ...

Zdroj: BAUEROVA, Anna. Tisic jmen v kalendari, Praha: Sulc a spol., 1992.

Urcit puvod Vaseho prijmeni Bordovska je tezsi. Mohlo by se odvodit z osobniho jmena zakonceneho na -bor, napr. Dalibor nebo z Borivoj, Borak, Boranda, Borek, Borota, Boruta, Bortik, Bordan.

Zdroj: MOLDANOVA, Dobrava. Nase prijmeni. Praha: Mlada fronta, 1983.

Prijmeni by mohlo byt take z Burda = hrmotny, silny, telnaty clovek, burde=bremeno

Zdroj: MOLDANOVA, Dobrava. Nase prijmeni. Praha: Pankrac, 2004.

Tato uvedena vysvetleni ale nejsou podlozena. Je to jen pokus o odvozeni z jineho prijmeni. S dotazem se muzete obratit na odborniky v Jazykove poradne Ustavu pro cesky jazyk AV CR http://www.ujc.cas.cz/oddeleni/index.php?page=poradna .

Podle Centralni evidence obyvatel na MV CR bylo prijmeni Bordovska k 28.5.2007 na 4335.miste, cetnost 202 a prijmeni Bordovsky na 4140.miste, cetnost 203.