původ jmen

Text dotazu

Dobrý den,
rád bych se optal na n Anděl, Zárybnický, Chvala a Hölzl.
Děkuji Vám za laskavost,

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Anděl/ - ová vzniklo z řeckého apelativa (= slovo obecného významu) angelos = posel; ten, který se podobá andělu; či podle domovního znamení.

Příjmení Chvala/ - ová vzniklo nejspíše z místního jména Chválkov; či popřípadě z jednoho z osobních jmen Bohuchval, Chvaliboh apod.

Příjmení Zárybnický/ Zárybnická vzniklo z místního jména Zárybnice u Neveklova nebo Zárybničí; ale také mohla toto příjmení získat některá část z našich předků, proto, že bydleli za rybníkem.

A příjmení Hölzl/ - ová, jehož počeštěná podoba je Helcl, vzniklo nejspíše z místního jména Hölzl v Rakousku a Bavorsku.

A dále uvádíme ještě pro zajímavost několik statistických údajů. Podle statistik ze serveru www.nasejmena.cz žilo v roce 2012 v České republice 1225 mužů s příjmením Anděl (s věkovým průměrem 41 let) a 1284 mužů s příjmením Andělová (s věkovým průměrem 45 let). Nejčastěji pak tito žili v Praze či Jihlavě.

Dále podle těchto statistik žilo na konci roku 2012 v ČR 226 mužů s příjmením Zárybnický (s věkovým průměrem 41 let) a 231 žen s příjmením Zárybnická (s věkovým průměrem 43 let). Nejčastěji pak tito žili v Příbrami či Praze.

Dále zde žilo 9 mužů s příjmením Chvala (s věkovým průměrem 34 let) a 206 mužů s příjmením Chval a 241 žen s příjmením Chvalová (s věkovým průměrem 41 let). Nejčastěji tito žili na konci roku 2012 ve Vimperku či v Praze.

A dále v roce 2012 v ČR žilo 35 mužů s příjmením Hölzl (s věkovým průměrem 46 let) a 29 žen s příjmením Hölzlová (s věkovým průměrem 44 let). Tito pak žili v Kolíně, Berouně či Českém Krumlově.

V případě zájmu je možné další statistické údaje dohledat např. na zmíněných stránkách www.nasejmena.cz či www.kdejsme.cz či přímo na stránkách ministerstva vnitra http://www.mvcr.cz/clanek/cetnost-jmen-a-prijmeni-722752.aspx.

Zdroje:

* http://www.nasejmena.cz

* MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. 2. upr. vyd. Praha : Agentura Pankrác, 2004. ISBN 80-86781-03-8 (váz.)

* MATES, Vladimír. Jména tajemství zbavená : malá encyklopedie 250 nejčastějších příjmení.2.vyd.Praha : Epocha, 2002.ISBN 80-86328-10-4 (váz.)

* MATES, Vladimír. Jména tajemství zbavená, aneb, Příjmení pod mikroskopem. 1.vyd. Praha : Epocha, 2004.ISBN 80-86328-58-9 (váz.)

* MATES, Vladimír. Jména tajemství zbavená : malá encyklopedie nejčastějších příjmení. II. díl, jména na 251.-501.místě, Adam - Žižka.1.vyd.Praha : Epocha, 2003.ISBN 80-86328-30-9 (váz.)

* KOTÍK, Antonín. Naše příjmení : studie ku poznání příjmení českoslovanských, s ukázáním jejich hojnosti, rozmanitosti a namnoze zvláštního rázu a s pokusem o vysvětlení jich původu a smyslu. V Praze : Nákladem Jana Kotíka, 1897. (volně dostupný v systému Kramerius: http://kramerius.nkp.cz/kramerius/)

* KNAPPOVÁ, Miloslava. Naše a cizí příjmení v současné češtině. Liberec : TAX AZ KORT, 2002. ISBN 80.238-8173-6.

* BENEŠ, Josef. Německá příjmení u Čechů. 1.vyd. Ústí nad Labem : Univerzita J.E. Purkyně, 1998. Sv. 1-2. ISBN 80-7044-212-3 (brož.)