Původ honorifikační dedikace ulice

Text dotazu

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na původ jména ulice Veverkova v Městském obvodu Plzeň 3. Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

Veverkova ulice se jmenuje po Karlu (Kettnerovi) Veverkovi. Karel Veverka se narodil 7.9. 1871 v Praze. Působil jako operní pěvec, režisér a ředitel divadla. Studoval na pražském gymnáziu a v letech 1894-1897 studoval zpěv u J. L. Lukese. V letech 1898-1901 zpíval v Národním divadle v Praze. V letech 1901-12 působil jako pěvec a operní režisér pod jménem Karl Kettner v Německu. V letech 1912-1919 a 1926-31 byl ředitelem a vrchním režisérem Městského divadla v Plzni (nyní Divadlo J. K. Tyla). V roce 1931 odešel do důchodu a žil v Holoubkově. Se svou ženou, zpěvačkou Národního divadla, Annou Veverkovou-Kettnerovou hostoval na mnoha jevištích Evropy. Karel Veverka zemřel 25.6. 1945 v Plzni.

Použité zdroje

Čekanová, Markéta. Víte, kde bydlíte? Encyklopedie ulic západních Čech. Starý Plzenec: Formát, 1997. 58 s. ISBN 80-901453-8-8.
Databáze regionálních osobností Knihovny města Plzně (http://lanius.kmp.plzen-city.cz/clpr56.htm)