Původ cizích slov

Text dotazu

Dobrý den,
z jakého jazyka pochází slova FILRTAČNÍ, VITÁLNÍ, HODNOTA a VÝSLEDEK?

Odpověď

Dobrý den,

slova filtrační a vitální pocházejí z latiny.

filtrace = zadržování nečistot, oddělování pevných látek z kapalin nebo plynů pomocí filtru

vitální = související s životní schopností, životní; plný životních sil, elánu, živě nebo temperamentně se projevující, živý, temperamentní

Pramen: Akademický slovník cizích slov. Praha : Academia, 1995. Díl I. a II. ISBN 80-200-0497-1.

Slova hodnota a výsledek jsou česká.

hodný, hodně, hodnota, hodnotný, hodnost, hodnostář, hodnostářský = (ze staročeštiny) vhodný, způsobilý (ze staroslověnštiny) vhodný, příjemný

výsledek, výsledný = (slovo v češtině novější, používané od národního obrození) sledovat, vlastně „co vychází (následuje) z nějaké činnosti“

Pramen: REJZEK, Jiří. Český etymologický slovník. Leda, 2001. ISBN 80-85927-85-3.