původ citátu-Tobě rovného jsem neudělal. Všechny poklady Světa leží mezi tvýma očima.

Text dotazu

Dobrý den, zajímal by mne původ tohoto citátu, je obvykle uvedeno, že je z Koránu, ale to myslím není pravda......

Odpověď

Dobrý den, citátů o koních je velké množství jak v tištěných knihách, tak na různých webových stránkách. Bohužel velmi často není určen autor citátu nebo je uveden, třeba ale i chybně a  dál už se pak jen přebírá do citací v různých zdrojích. To je nejspíš i u citátu, který zajímá vás. Někdo někdy uvedl, že je z Koránu a už se to dál jen "traduje". Korán máme k dispozici, ale vyhledávání v digitální kopii tento citát, ani jemu podobný, nenašlo a nenašlo ho ani v Bibli, i když by se to podle myšlenky, kterou obsahuje, také nabízelo.

V tištěném Koránu stojí: /III/ Súra 74 Rouchem přikrytý, 11 "Nech mne s tím, jehož jsem Já jediný stvořil," - verš 11: komentář: smysl je dvojznačný, možno přeložit též: "nech Mne samotného s tím, jehož jsem stvořil" nebo " jehož jsem jako jedince stvořil".  Jinak o stvoření jsme zmínky nenašli.

Čerpáno z: Korán. Praha: Academia, 1972. Přeložil, předmluvou, komentářem a rejstříkem opatřil Ivan Hrbek. ISBN 80-200-0246-4.

Citát, který vás zajímá, je uváděn např. takto:

Když Bůh stvořil koně, řekl nádhernému zvířeti: " Tobě rovného jsem neudělal, všechny poklady světa leží mezi tvýma očima."

Když Bůh stvořil koně, pronesl k němu: ,,Tobě rovného jsem neudělal, všechny poklady Země teď leží mezi Tvýma očima."

Jeden z odkazů na vyhledávání v Koránu je např. i tento: http://www.islamweb.cz/koran/

http://www.islamweb.cz/koran/koran.php?action=search&word=tob%EC+rovn%E9ho+jsem+neud%EClal&sura%5B%5D=-1

Myslíme si, že se autor citátu asi v tomto případě spolehlivě určit nedá.