Původ citátu: "Naděje není to přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že má něco smysl - bez ohledu na to, jak to dopadne."

Text dotazu

Dobrý den, nedávno jsem slyšel Havlův citát "Naděje není to přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že má něco smysl - bez ohledu na to, jak to dopadne." v rozšířené formě v projevu Jo Swinsonové (https://www.facebook.com/watch/?v=443515149881880), která čerpá z knihy Rebeky Solnit: Hope in the Dark (citát zní: https://images-na.ssl-images-amazon.com/[…]/71b1tToDYQL._AC_SL1000_.jpg). Ale zdroj či původní znění citátu se mi nepodařilo dohledat. Odkud tedy pochází? Díky.

Odpověď

Dobrý den,

 

citát Václava Havla se nachází v knize Dálkový výslech - rozhovor Václava Havla s Karlem Hvížďalou.

 

Citát se v níže uvedeném vydání nachází na stranách 156 - 157.

 

   HAVEL, Václav a Karel HVÍŽĎALA. Dálkový výslech: (rozhovor s Karlem Hvížďalou). V Praze: Melantrich, 1989. ISBN 80-7023-038-X

 

 

Původní, znění citátu je toto:

 

,, Naděje prostě není optimismus. Není to přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že má něco smysl - bez ohledu, jak to dopadne"

 

Je to součást odpovědi na otázku Karla Hvížďaly ,, Spatřujete v osmdesátých letech už někde špetku naděje?"

Obor

Historie a pomocné historické vědy. Biografické studie

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

13.12.2019 17:53

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu