Původ citátu: "Naděje není to přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že má něco smysl - bez ohledu na to, jak to dopadne."

Text dotazu

Dobrý den, nedávno jsem slyšel Havlův citát "Naděje není to přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že má něco smysl - bez ohledu na to, jak to dopadne." v rozšířené formě v projevu Jo Swinsonové (https://www.facebook.com/watch/?v=443515149881880), která čerpá z knihy Rebeky Solnit: Hope in the Dark (citát zní: https://images-na.ssl-images-amazon.com/[…]/71b1tToDYQL._AC_SL1000_.jpg). Ale zdroj či původní znění citátu se mi nepodařilo dohledat. Odkud tedy pochází? Díky.

Odpověď

Dobrý den,

citát Václava Havla se nachází v knize Dálkový výslech - rozhovor Václava Havla s Karlem Hvížďalou.

Citát se v níže uvedeném vydání nachází na stranách 156 - 157.

   HAVEL, Václav a Karel HVÍŽĎALA. Dálkový výslech: (rozhovor s Karlem Hvížďalou). V Praze: Melantrich, 1989. ISBN 80-7023-038-X

Původní, znění citátu je toto:

,, Naděje prostě není optimismus. Není to přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že má něco smysl - bez ohledu, jak to dopadne"

Je to součást odpovědi na otázku Karla Hvížďaly ,, Spatřujete v osmdesátých letech už někde špetku naděje?"