původ a význam slova "negr"

Text dotazu

Kde bych mohla zjistit puvod a vyznam slova "negr" ?

Odpověď

Dobry den, z Vaseho dotazu neni patrne, zda mate na mysli slovo negr v cestine pouzivane nebo vubec. Doporucovala bych Vam obratit se na Ustav pro cesky jazyk AV CR http://www.ujc.cas.cz/ .

Podle vykladoveho slovniku
1) Password. Anglicky vykladovy slovnik s ceskymi ekvivalenty. - Praha: Mlada fronta, 1985.
str.359
Negro - a name for a person belonging to or descended from the black - skinned rase from the area of Africa south of the Sahara - černoch, - ška

2) Slovnik amerikanismu./ Jaroslav Peprnik. - Praha: SPN, 1982. str.289
Negro zast. již. nař. = -> niggra
str.291
nigger(dog) hist. pes na chytani uprchlych cernosskych otroku
str.292
niggra již.nář.= nigger oznaceni jizanske vyslovnosti; tato varianta byla pokladana za zvlast urazlivou; = nigga, nigguh, nigra