původ a význam slov

Text dotazu

Dobrý den, prosím o pomoc při hledání původu a významu slova vatocha a praporka. Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

Vatocha je pomístní název - vrch (538 m) na Táborsku, Borotínsku

Název zmiňuje i níže uvedený zdroj, ale význam bohužel neobjasňuje:

Za etymologicky nejasná považujeme např. následující oronyma: Poupil, Majka, Opina, Kotolský vrch, Višták, Melechov, Mandava, Vatocha, Mehetník, Kvítel, Hujáb, Grybla.

Zdroj: OLIVOVÁ-NEZBEDOVÁ, Libuše. Pomístní jména v Čechách: o čem vypovídají jména polí, luk, lesů, hor, vod a cest. Praha: Academia, 1995. s. 282. ISBN 80-200-0554-4. Dostupné také z: https://kramerius5.nkp.cz/uuid/uuid:daaea5c0-4b6f-11e5-a525-5ef3fc9ae867CHATPS

Práporka je zmiňována častěji, např.:

prápka = práporka - Federfahne (péřová vlajka)

Zdroj: AMERLING, Karel. Fauna, čili, Zvířena česká: k názornému seznání památností vlasti při vycházkách a sestavování přírodních sbírek.. s. [223]. Dostupné také z: https://kramerius5.nkp.cz/uuid/uuid:59f436f7-750d-446e-a40e-72e4f8d8a2e2

Další zdroj:

Prapor (korouhévka) složen jest z menších pérek, na nichž opět osténky a praporek rozeznati lze.

Tyto praporky jsou vlastně malé, tenounké plátky rohové, které tak těsně k sobě přiléhají a malými háčky k sobě spojeny jsou, že celý prapor jedinou souvislou plochu činí. Dle podoby, velikosti a účelu rozeznáváme několik druhů per: Péra svrchní, na nichž brk, osten i korouhévku zřetelně rozeznati lze; puch, pod vrchním peřím uložený, na němž osténky rozeznati nelze a jehož praporka jest nesouvislá, rozčísnutá. Silným perům v křídlech říkají kosinky a v ocase péra chvostová...

Zdroj: MAŠEK, Jan Ladislav. Obrazy z přírody. s. 33. Dostupné také z: https://kramerius5.nkp.cz/uuid/uuid:af78857a-daa9-4b1e-b73b-5a09add4df53

Další zdroj z pedagogické praxe:

Způsob vyučováni. A) Při cvičeni smyslů a řeči. 1.. Rozmluva o péře.

Dítky, zde držím v ruce péro. Víte-li, co pérem děláme? Ano, píšeme. Dívejte se, tu mám ještě jedno péro, tím bychom ale ještě psáti nemohli; z toho se péro ku psáni připravuje. Dávejte pozor, co všecko na tomto druhém péru vidíme. Zde ten tlustý konec odtud až sem jmenujeme brk. Lidé říkají také celému péru brk. Od brku až sem nahoru to je praporka.... Dávejte pozor, co ještě na péře vidíme. Brk vyhlíží jako nějaký váleček; říkáme také: brk jest válcovitý či oblý... — Já přeříznu brk a z brku vytáhnu tuto věc; říkáme jí dřeň (duše)...

Čerpáno z: WALTER, Josef. Výklad slabikáře a čítanky pro první třídu obecných škol v císařství Rakouském.. Praha: V komisí Františka Řivnáče, 1859. s. [80]. Dostupné také z: https://kramerius5.nkp.cz/uuid/uuid:a00f6270-2dc9-11e9-bd2c-5ef3fc9bb22f

Nebo dále:

Sedmihláskové

...pěnice vlaská ... Zoban silný, nejvenčí pero ocasu popelového neb temnošedého na obou prápkách (Fahnen) bíle lemované; černošedé rejdky, na venčí prápce šedě hraněná; druhá prápka poslední rejdky kratší než třetí...

Zdroj: AMERLING, Karel. Fauna, čili, Zvířena česká: k názornému seznání památností vlasti při vycházkách a sestavování přírodních sbírek.. s. 91. Dostupné také z: https://kramerius5.nkp.cz/uuid/uuid:0e66abf5-10c3-489a-97ca-36c4a29ff6db

Praporka - prápka - Federfähne

Praporka je také pomístní název, rybník (Velký rybník na Táborsku, u Nasavrk)