původ a význam příjmení Tittl a Čarňanský

Text dotazu

Dobrý den, chtěla bych se dozvědět o původu a významu příjmení.
Mnohokrát děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

Příjmení Tittl bylo dle knihy "Naše příjmení" odvozeno z hornoněmecké výslovnosti německého osobního jména Dietel z Dietrich (německé osobní jméno - složené z diot = lid a rich =  vládce).

Druhé Vámi uvedené příjmení není bohužel v Nám dostupných zdrojích o českých příjmeních uvedeno. Dle přípony - ský je možné usuzovat, že příjmení vzniklo odvozením od určitého místního názvu.

Ke konci roku 2016 žilo v České republice dle statistik Ministerstva vnitra ČR a serveru "Naše jména" 41 mužů a 51 žen s příjmením Tittl/Tittlová a pouze 5 mužů a 6 žen s příjmením Čarňanský/Čarňanská (www.nasejmena.cz).

Použité zdroje

* MOLDÁNOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. 2., upr.vyd. Praha : Agentura Pankrác, 2004. ISBN 80-86781-03-8 (váz.)

* www.nasejmena.cz