Původ a význam příjmení Nabenkögel

Text dotazu

Prosím o vysvětlení původu a významu příjmení Nabenkögel. Lze určit v jaké době se toto příjmení poprvé objevilo v českých zemích, pravděpodobně po příchodu z německých zemí? Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz. Původ příjmení ověřujeme v příručkách věnujících se vzniku a výskytu příjmení, českých i cizích (většinou německých). Pracujeme zejména s následujícími zdroji:

-MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Praha: Agentura Pankrác, 2010. ISBN 80-86781-03-8.
-Německá příjmení u Čechů. Univerzita J.E. Purkyně. ISBN 80-7044-212-3.
-MATES, Vladimír. Jména tajemství zbavená: malá encyklopedie 250 nejčastějších příjmení. Praha: Epocha, 2002. ISBN 80-86328-10-4.
-BENEŠ, Josef. O českých příjmeních. Praha: Nakladatelství Československé akademie věd, 1962.

Příjmení Nabenkögel se však v nám dostupných příručkách bohužel nenachází. V příručce o německých příjmeních u Čechů se objevuje jenom příjmení Kögel, které příručka řadí k jménům vzniklých z názvů oděvů a oděvních doplňků:

-Kugel - ze středohornoněmeckého slova gugel, kugel, kogel = kapuce, platí např. i pro příjmení Kögelová, Rothkögel (z přezdívky podle červené kapuce)
(Zdroj: Německá příjmení u Čechů. Ústí nad Labem: Univerzita J.E. Purkyně. s. 318. ISBN 80-7044-212-3.)

Původ příjmení vyhledáváme v odborných příručkách, které vysvětlují původ jmen zejména z jazykového hlediska, to znamená, že se snaží ozřejmit lingvistický původ vzniku jména. Geografický původ příjmení, počátky jeho výskytu apod. z volně dostupných zdrojů vyhledat nedokážeme, to už spadá do oblasti genealogického výzkumu. Inspiraci můžete hledat např. na stránkách České genealogické a heraldické společnosti (http://www.genealogie.cz/) anebo např. v poradně Genealogického fóra (http://genealogie.taby.cz/viewforum.php?f=22).

Podle dat Ministerstva vnitra ČR se k roku 2016 nacházel jenom 1 výskyt příjmení Nabenkögel v celé ČR. Odkaz na informace zde: https://www.kdejsme.cz/prijmeni/Nabenk%C3%B6gel/hustota/

Můžeme Vám ještě doporučit zkusit se obrátit s dotazem na pořad Českého rozhlasu, který se ve spolupráci s Ústavem pro jazyk český AV ČR věnuje tématice původu příjmení a nabízí tuto možnost. Odkaz na kontakt naleznete zde: https://dvojka.rozhlas.cz/o-puvodu-prijmeni-7231789/o-poradu.