původ a význam příjmení Jerml

Text dotazu

Dobrý den, rád bych se dozvědela více o původu a
významu příjmení Jerml. Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

podle knihy "Německá příjmení u Čechů" patří příjmení Jerml do skupiny příjmení zdrobnělých tvořených několika zdrobňujícími příponami. Konkrétně u příjmení Jerml jde nejspíše o příjmení vzniklé ze začátku slova, nejspíše ze slova German. Pro zjištění bližší informací o původu Vašeho příjmení bychom Vám doporučovali obrátit se na Jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český AV ČR http://www.ujc.cas.cz/oddeleni/index.php?page=poradna). K 15.7.2009 žilo v ČR 12 mužů a 11 žen s příjmením Jerml/Jermlová.

použitá literatura:
* BENEŠ, Josef. Německá příjmení u Čechů. Díl 1. Ústí nad Labem : Univerzita J.E. Purkyně, 1998. s. 185. ISBN 80-7044-212-3 .
* KOTÍK, Antonín. Naše příjmení. Praha : Nákladem Jana Kotíka, 1897. 288 s.
http://kramerius.nkp.cz/kramerius/handle/ABA001/11393795.
* MOLDÁNOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Vyd. 2., upr.. Praha : Agentura Pankrác, 2004. 229 s. ISBN 80-86781-03-8.
* MATES, Vladimír. Jména tajemství zbavená : malá encyklopedie 250 nejčastějších příjmení. Vyd. 2. Praha : Epocha, 2002. 319 s. ISBN 80-86328-10-4.
* MATES, Vladimír. Jména tajemství zbavená : malá encyklopedie nejčastějších příjmení. II. díl, jména na 251.-501.místě, Adam - Žižka. Vyd. 1. Praha :
Epocha, 2003. 381 s. ISBN 80-86328-30-9
* MATES, Vladimír. Jména tajemství zbavená, aneb, Příjmení pod mikroskopem.
1. vyd. Praha : Epocha, 2004. 298 s. ISBN
* Ministerstvo vnitra ČR -
http://www.mvcr.cz/clanek/cetnost-jmen-a-prijmeni-722752.aspx