Původ a význam příjmení Boucník

Text dotazu

Dobrý den,
ráda bych se dozvěděla původ a význam příjmení Boucník. Moje paní učitelka ze základní školy mi sdělila, že by mohlo pocházet z francouzštiny, kde slovo "bouc" snad znamení něco jako "úder"...? A odkud a jak se toto příjmení objevilo v českých zemích?
Moc děkuji!

Odpověď

Dobrý den,

 

Naše příjmení vznikala během několika století, od 14. do 18. století, nejprve u šlechty, pak u měšťanů a u svobodných sedláků. Vývoj společnosti a zdokonalování veřejné správy vyžadovaly přesnou evidenci osob : tato potřeba vedla k ustalování příjmení. Po rozmanitých nábězích byla u nás dědičnost a neměnnost přímení uzákoněna r. 1780. Tehdy také dostali svá příjmení i bezzemci a čeleď. Dnešní grafická podoba příjmení se datuje od poloviny 19. století, kdy došlo k pravopisné reformě, která je základem moderního českého pravopisu.

Staletý vývoj, jimiž naše příjmení prošla, v nich zanechal své stopy : svou podobu odrážejí nejen hláskoslovné, morfologické a lexikální změny, ale i společenské změny v životě národa. Proto jsou mezi nimi i taková, která vznikla ze slov už po staletí neužívaných, protože označovala funkce (Purkrábek=purkrabí, správce hradu, později panství). Příjmení však nevznikala jen ze slov a jejich podob spisovných : vznikala na celém území obývaném Čechy a obráží i rozrůzněnost nářeční - jak lexikální, tak tvaroslovnou a hláskoslovnou  (Luža), vznikala i ze slov slangových (Kolmistr měl ve staročeské huti na starosti uhlí).

Významu příjmení  za zapomenutých slov porozumíme, nahlédneme-li do slovníků starého jazyka a do knih kulturně historických, do dějin techniky i do starých literárních děl. Podobně může klíč k pochopení významu příjmení přinést studium nářečí a řemeslnických slangů. Jindy se dopídíme významu  slova, z něhož příjmení vznikala, až etymologickým rozborem, objasněním jeho souvislostí s ostatní slovní zásobou.

Zdroj:

D.Moldanová: Naše příjmení. Praha : Agentura Pankrác 2004

 

Podle Příručního slovníku jazyka českého, Praha: Státní nakladatelství 1935-1937, je slovo "bouc" citoslovcem k označení úderu.

Toto slovo je patrně základem příjmení Boucník. V etymologickém slovníku tento ani podobný výraz není uváděn.

 

Další vysvětlení k příjmení Boucník jsme nalezli na stránce Českého rozhlasu 2 :

"Příjmení Boucník dnes nosí 171 osob. Patrně souvisí se slovesem boucati, tj. "hltavě žráti". Snad se mohlo jednat o přezdívku pro velkého jedlíka",  https://dvojka.rozhlas.cz/boucnik-7568180.

 

Pokud jde o francouzštinu, slovo bouc znamená kozel, slovo boucan znamená hluk, křik, hlomoz.

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

19.08.2019 11:25

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu