Původ a význam příjmení

Text dotazu

Dobrý den,
rád bych zjistil význam resp. původ příjmení Handl (cca do roku 1800 psáno jako "Hanl", v ČR rozšířené na střední Moravě) a příjmení Bizot (původem z Francie z Burgundska).

Děkuji a přeji pěkné dny

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Handl je možné vykládat dvojím způsobem. První variantou je vznik odvozením z domácké varianty osobního jména Johannes nebo Heinrich. Tou druhou pak odvozením z německého A Henne - česky kvočna.

Význam příjmení Bizot v české literatuře uveden není. Zde by bylo nutné pátrat ve zdrojích v původním jazyce.

Použité zdroje

MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Vydání čtvrté (třetí v Agentuře Pankrác). Praha: Agentura Pankrác, s.r.o, 2015, 229 stran ; 24 cm. ISBN 978-80-86781-26-6.