Původ a význam příjmení

Text dotazu

Jaký je původ a význam příjmení Kaprhál?

Odpověď

Dobrý den,

slovo kaprhál uvádí ve zdrojích, které máme v Knihovně města Plzně k dispozici, pouze Fr. Trávníček ve Slovníku jazyka českého jako místy lidové pojmenování pro kaprála. Je tedy pravděpodobné, že příjmení Kaprhál je totožné s příjmením Kaprál. Toto příjmení patří do skupiny příjmení vzniklých z názvů sociálních skupin - rozličných označení vojenských osob podle hodnosti - kaprál znamená vojenskou hodnost = desátník (u české armády). Slovo Kaprál (Corporal [en.], Korporal [de.], Caporal [fr.]) pochází z italštiny. V 16. století se tato hodnost rozšířila po Evropě, kde nahradila vojenskou hodnost rotmistra.

Zdroje:

Trávníček, František, 1888-1961

Slovník jazyka českého / František Trávníček. -- 4. vyd., ve Slovan.

nakl. 1. přeprac. a dopln. vyd. -- Praha : Slovanské nakladatelství,

1952 (Brno : ZMT 02). -- 15, 1801, [1] s. ; 8°. -- 50750 výt. --

Přehl. znamének, zkr., pramenů, nových hesel, doplňků v tištěných

heslech a opr.

Moldanová, Dobrava, 1936-

Naše příjmení / Dobrava Moldanová. -- 1. vyd. -- Praha : Mladá

fronta, 1983 (Mír 3). -- 289 s. ; 21 cm. -- (Malé encyklopedie ; Sv.

16)

Akademický slovník cizích slov : [A-Ž] / kolektiv autorů pod

vedením Věry Petráčkové a Jiřího Krause. -- 1. vyd. -- Praha :

Academia, 1997. -- 834 s. ; 27 cm. -- Dotisk 1997, 2001. -- U

dotisku z r. 2001 uvedeno v tiráži chybné ISBN 80-200-0982-5,

platné je na rubu tit. s. -- ISBN 80-200-0607-9 (váz.)