Působení Jana Kubiše ve Znojmě

Text dotazu

V jaké době a co přesně vykonával Jan Kubiš ve Znojmě? Co všechno ho se Znojmem spojuje?

Odpověď

Dobrý den,

dle dostupných zdrojů vykonával Jan Kubiš, voják a hrdina protifašistického odboje, část své prezenční vojenské služby právě ve městě Znojmě.
Vojenskou službu nastoupil Kubiš 1. října 1935 v Jihlavě u 31. pěšího pluku "ARCO", který byl společně se znojemským 24. pěším plukem a 6. dělostřeleckým plukem "Irkutským" součástí 12. pěší brigády, která byla podřízena brněnské 6. divizi. Po absolvování poddůstojnického kurzu byl Jan Kubiš v hodnosti desátníka převelen k 9. rotě 3. polního praporu, který byl v té době dislokován v bývalých Albrechtových, tehdy již Štefánikových kasárnách ve Znojmě (které ale bohužel v současné době již neexistují). Jan Kubiš působil ve Znojmě celý rok - přesné časové vymezení však známo není.

Použité zdroje

TOMAN, Jan. Hrdina plk. i.m. Jan Kubiš, desátník ze Znojma. Znojemský týden: Noviny pro znojemský region. 2012, roč. 12, č. 25, s. 13. ISSN 1213-5585.

CHAF. Kat Heydricha Jan Kubiš by měl sto let. Znojemský týden: Noviny pro znojemský region. 2013, roč. 13, č. 27, s. 4. ISSN 1213-5585.