Puškař Tomiška

Text dotazu

ještě bych se chtěla zeptat,zda je možno zjistit něco o Vídeňském puškaři Tomiškovi, pocházejícího z Chrudimi.

Odpověď

Dobrý den,

kniha "Čeští puškaři" uvádí několik puškařů s příjmením Tomiška/Tomischka, u žádného z nich však není zmíněno, že by pocházel nebo působil v Chrudimi.

Z Heřmanova Městce pocházela rodina puškaře Antonína Tomišky/Tomischky staršího.  Matka Ant.Tomišky staršího (1784-1842) byla dcerou puškaře Svobody z Heřmanova Městce, nejspíše Jana staršího, Tomiškův otec byl tkadlec. Antonín Tomiška st. se v roce 1809 oženil s dcerou majitele pily v Kostelci a v letech 1810 a 1824 se mu narodili synové Josef a Antonín.  Antonínův syn Josef (1810-?)  působil také jako puškař v Heřmanově Městci, v roce 1841 se oženil s dcerou hrnčíře z Chrudimi a v roce 1850 pak s dcerou truhláře z Ronova. Dále je ještě zmiňován v roce 1868 v souvislosti s čištěním a opravami zbraní pro střelecký spolek v Pardubicích. Několik informací o Josefu Tomiškovi je uvedeno i na http://zbrojovkaholice.cz/puskarstvi/51-puskarstvikategorie/77-historie <blocked::http://zbrojovkaholice.cz/puskarstvi/51-puskarstvikategorie/77-historie> . Druhý syn Antonín mladší (1824-?) se vyučil puškařskému řemeslu u otce,  po vojenské službě pracoval ve Vídni, v Praze je zmiňován jako mistr v období 1853-1865, poté emigroval do USA kde působil např. Clevelandu, Pittsburgu, Chicagu a na dalších místech.

12. února 1867 se v Pardubicích narodil Alois Tomiška, v žádné z dostupných publikací bohužel  není uvedeno, zda byl příbuzný s puškaři z Heřmanova Městce. O životních osudech Aloise Tomišky do roku 1918 není mnoho známo. Ze šetření policejního ředitelství v Plzni z roku 1924 vyplývá, že Tomiška byl po dobu deseti let zaměstnán u první vídeňské puškařské firmy, následujících 16 let byl samostatným výrobcem a obchodníkem se zbraněmi v Mödlingu (v některých zdrojích se uvádí Merling) u Vídně. Další 4 roky byl zaměstnán u firmy Wiener Waffenfabrik ve Vídni, kde byly vyráběny pistole "Little Tom" se spoušťovým napínáním podle jeho patentu z roku 1909. Po 1. světové válce působil v Jihočeské zbrojovce v Plzni a v České zbrojovce ve Strakonicích (do 1923), v letech 1924-1931 měl vlastní firmu v Plzni, od 1930 byl zaměstnán u firmy Košař v Praze. Zemřel 29.12.1946 v Praze. Tomiškova konstruktérská činnost je podrobně popsána např. v následující literatuře:
* SKRAMOUŠSKÝ, J. Pistole Little Tom a jejich konstruktér. Střelecký magazín. 1996, roč. 1,  č. 10, s. 8-9.
* SKRAMOUŠSKÝ, Jan; PAZDERA, David. Československé pistole (1918-1950). Praha : Mladá fronta, 2006. s. 78-81, 98-106, 154-159. ISBN 80-204-1550-5.
* TETŘEV, Jan. Terčovnice Wurzinger-Tomiška. Střelecká revue. 2000, roč. 32, č. 2, s. 32. ISSN 0322-7650.
* MACEK, Pavel; UHLÍŘ, Lubomír. Dějiny policie a četnictva. II.,  Československá republika (1918-1939). Praha : Police history, 1999. s. 147-148. ISBN 80-902670-0-9.

Další informace o jednotlivých puškařích by mohly být obsažené v níže uvedených článcích, bohužel vzhledem k revitalizaci některých částí NK ČR nemáme momentálně k těmto materiálům přístup:
* BIČÍK, Zdeněk. Pardubičtí puškaři. Informační zpravodaj Klubu přátel pardubického muzea a kronikářů okresu Pardubice. 1989 [vyd. 1990], č. 1-3, s. 14-16.
* BENEŠ, Ctirad. Puškaři ve východních Čechách. Východočeský sborník historický. 1993, č. 3, s. 137-180.
* TETŘEV, Jan. Puškaři - dodavatelé Střeleckého spolku v Pardubicích (1868 - 1915). Východočeský sborník historický. 1996, č. 5,  s. 105-110.
* DOLÍNEK, Vladimír. Čeští puškaři za "velkou louží". Střelecká revue. 1973, č. 2, s. 16-17.
Pro ověření dostupnosti těchto periodik můžete použít katalog knihovny, kterou běžně navštěvujete nebo Souborný katalog ČR (http://skc.nkp.cz <blocked::http://skc.nkp.cz/> ), i když zde nemusejí být informace kompletní.

Pro další informace o pistolích Aloise Tomišky bychom Vám doporučili obrátit se na Vojenský historický ústav (http://www.vhu.cz/cs/stranka/vhu-praha/adresa-kontaktni-info/ <blocked::http://www.vhu.cz/cs/stranka/vhu-praha/adresa-kontaktni-info/> ), k puškařům z Heřmanova Městce by Vám snad více údajů mohli sdělit pracovníci Východočeského muzea v Pardubicích (http://www.vcm.cz/collection/collection.html#zbrane <blocked::http://www.vcm.cz/collection/collection.html#zbrane> ).

použitá literatura:
* DOLÍNEK, Vladimír. Čeští puškaři. Praha : Naše vojsko, 2005. s. 84. ISBN 80-206-0758-7.