puškař

Text dotazu

Dobrý den.
Vyskytoval se v českých zemích v době RU puškař jménem Leopold Kasster (Kaster) ?
Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

omlouváme se za opožděnou odpověď. Jméno Leopold Kaster/ Kasster se nám mezi seznamy puškařů, které máme k dispozici bohužel nepodařilo najít. Mezi nejpodobnější jména patřily L. Kottner, který spolupracoval s firmou Lebeda jako rytec. (Lebeda byl jeden z nejznámějších českých puškařů i ve světě.) A pak Elias Kastner ze Štenberka, který pracoval v letech 1664-1672 jako puškařský tovaryš ve Vídni.

V knize "A. V. Lebeda nekorunovaný král českých puškařů" se nám podařilo najít informaci, že v časopise "Střelecká revue" vycházeli pravidelně seznamy puškařů v letech 1978-1981 a 1987-1989 pod názvem "Od Adama po Zemana". Bohužel v Národní knihovně je momentálně toto periodikum nedostupné z důvodu revitalizace centrálního depozitáře Hostivař, v jehož skladech se toto periodikum nachází. Viz.:

* Střelecká revue: měsíčník. Praha: Magnet, 1969- . ISSN 0322-7650.

[ http://aleph.nkp.cz/F/?func=direct&doc_number=000356621&local_base=NKC ]

Doporučovali bychom Vám však projít ještě tyto seznamy.

Střeleckou revue si tedy můžete půjčit v dalších knihovnách, viz odkaz níže:

* Střelecká revue: měsíčník. Praha: Magnet-Press, 1968- . ISSN 0322-7650.

[ http://aleph.nkp.cz/F/?func=direct&doc_number=000083795&local_base=SKC ].

Pokud by se nenacházel tento dokument, ve knihovně, ve které nejste registrovaný, můžete si zažádat o tzv. MVS službu (meziknihovní službu) u služby v knihovně, do které chodíte.

Jeden ze seznamů byl měl být konkrétně na stranách 19 a 20 ve Střelecké revue, roč. 1979, č. 9 a 10.

Stránky Časopisu Střelecká revue: http://www.streleckarevue.cz/default.aspx.

Zdroje:

* Databáze World bibliographical Information System (WBIS) Online http://db.saur.de/WBIS/welcome.jsf (-> obsahuje biografické archivy obsahující životopisné informace o cca 5 milionech osobností všech povolání a hodností, je to online rejstřík k mikrofišové kolekci World Biographical Archive (přístup v Referenčním centru))

* systém Kramerius: http://kramerius.nkp.cz/kramerius/Welcome.do

* LETOŠNÍKOVÁ, Libuše; HERČÍK, Josef. Zbraně, střelci, puškaři. 1. vyd. Praha : Albatros, 1975.

* A.V. Lebeda - nekorunovaný král českých puškařů : historie puškařské firmy Lebeda. Ostava : Ostravské muzeum, 2009. ISBN 978-80-904316-0-7.

* DOLÍNEK, Vladimír. Čeští puškaři. 1. vyd. Praha : Naše vojsko, 2005. ISBN 80-206-0758-7.

* KNÁPEK, Zdeněk. Rukověť sběratele starých zbraní. 1. vyd. Olomouc : Rubico, 2000. ISBN 80-85839-49-0.