purkrabí Karla IV. Vít z Bitova

Text dotazu

Jediné co vím je, že byl purkrabím na hradě Karlštejně a nic jiného no a potřebovala bych toho víc.

Odpověď

Bohuzel se nam nepodarilo zjistit blizsi informace o Vitovi z Bitova, prvnim purkrabim hradu Karlstejn. V knihach o Karlstejnu o nem neni vice zminek, pouze se opakuje informace o jeho jmenovani purkabim. Pokud byste mela zajem o dalsi informace, muzete zkusit kontaktovat pracovniky hradu Karlstejn - http://www.hradkarlstejn.cz/.

Hrady, zamky a tvrze v Cechach, na Morave a ve Slezsku. IV. Zapadni Cechy. Praha : Nakladatelstvi Svoboda, 1985. s. 134. Hradu vladl jmenem krale purkrabi, Staral se hlavne o bezpecnost a obranu hradu, velel jeho posadce, dale vykonaval i spravu jeho okoli. Byval obycejne z vladyckeho rodu. K ruce mel podpurkrabiho, ktery mel na starosti hradni panstvi a hospodarskou spravu. Purkrabi dostaval asi tri ctvrtiny duchodu panstvi, cast pokut a cel. Mel prideleno i neco poi a rybniku. Musel vsak platit celed, pecovat o vinice, ktere byly zalozeny an jiznich svazich pod hradem , odvadet z nich vino kralovskemu dvoru a nadto 100 grosu. Prvnim purkrabim byl Vit z Bitova, pripominany uz r. 1355. Predtim vedl asi administraci stavby hradu.
VOJKOVSKY, Rostislav. Karlstejn : hrad vychodne od Berouna. Dobra : Beatris, 2003. s. 23, [76]. ISBN 80-86737-26-8. 1355. Cisar Karel prvne na Karlstejne.... Doba zreme nebyla vybrana nahodne; stalose tak na Vse svate (1.listopadu) a pak jeste o svatem Martinu (11.listopadu). Za pukrabiho urcil v pristim roce Vita z Bitova.
V prehledu purkrabi Karlstejna je Vit z Bitova uveden nasledujicim zpusobem:
1356 Vit z Bitova
1381 - Otik Pras z Chrastu
(1389) Kunat Kaplir ze Sulevic
(1389)-1404 Jira z Rostok
.....
Ottuv slovnik naucny uvadi nekolik rodu "z Bitova", v zadnem z uvedenych hesel vsak Vit z Bitova neni jmenovan:
z Bitova se psala vladycka rodina ceska, ktera pochazela z vesnice Bitova, v okrese berounskem a na stite dva saky na ryby krizenem prelozene mela.
Pavlik z Bitova odpovedel Vilemovi Saskemu spolu z Hrochem z Predboric a Bedrich z Bitova obdrzel od cisare Sigmunda zapisem ves arcibiskupskou Bylany r. 1436 .... dale jsou v hesle jmenovani pozdejsi clenove rodu, o Vitovi z Bitova zde zminka neni.
Bitovec z Bitova, jmeno rodiny vladycke, neprilis zamozne, ale dulezite proto, ze z ni pochazel Jan Bitovec (obycejne zvany Vitovec). Nazyvaji se podle padle vsi Bitova v Podbrdsku a ve znau meli bezpochyby stit s pruhem na pric polozenym (trojdilny). Stepan z Bitova (1410 az 1413) mel dva syny Zbynka a Jana .... dale jsou v hesle jmenovani pozdejsi clenove rodu, o Vitovi z Bitova zde zminka neni.
Bitovsti z Bitova, nalezeli krytirsym rodum na Opavsku, kde vesnice Bitov nedaleko Klimkovic byla jich pusvodistem a meli na stite horici srdce. R. 1377 drzel Bitov Jesek z Bitova, a roku 1415 sedel na Hrabyni Jindrich z Bitova s bratrimi.....dale jsou v hesle jmenovani pozdejsi clenove rodu, o Vitovi z Bitova zde zminka neni.
Bitovstvi z Lichtemburka (druhdy i z Bitova), vetev slavneho rodu panskeho panuv z Lichtemburka, jejiz znakem byly dve ostrvy krizem prelozene, cerne na zlatem poli, jako klenot kapr, z behoz vyrusta kyta (druhdy i pavi ocas). Predek jejich Reimunt (1278-1329) obdrzev hrad Bitov nad Dyji, byl r. 1298 hejtmanem markrabstvi Moravskeho a prelozil sidlo sve do Moravy, ac podrzel jeste nektere statky v Cechach.... Nejstarsi syn jeho Jindrich byl r. 1316 panem na Lipnici, bratri jeho Smil (1331-47) a Cenek (1331-45) drzeli Bitov a nove zalozeny Cornstejn jako namstvi spolecne se strycem svym Janem (1343), synem Jindrichovym... Cenek zemrel asi r. 1345 zustaviv syna Smila ... po Smilovi zustali ctyri synove. Jeden, Hynek, stal se roku 1344 kanovnikem prauskym, pozdeji i vysehradskym .... ostatni tri, Jindric (1342-1373), Jan neb Hanzl (1342-1385) a Jiri (1342-89) drzeli Bitov a Cornstejn spolecne .... dale jsou v hesle jmenovani pozdejsi clenove rodu, o Vitovi z Bitova zde zminka neni.