purkrabí Karla IV.

Text dotazu

Kdo to byl a kolik za to dostaval o co se staral a tak.

Odpověď

V letech 1351-56 byl nejvyšším pražským purkrabím Karla IV. Vilém z Landštejna. Původně byl purkrabí úředník spravující císařský nebo knížecí hrad. Pražský p. byl nejprve správcem pražského hradu a župy, postupně ale nabyl moci po celé zemi, ve 14. století byl jedním z nejvyšších zemských úředníků.

Dále doporučujeme literaturu, více najdete v bázích NK (NKC, ANL - http://sigma.nkp.cz/F/).

Život na dvoře Karla IV. / František Kavka ; obálka a graf. úprava Klára Folvarská-Roseová. -- Vyd. 1.. -- Praha : Apeiron, 1993. -- 137 s. : obr., fotogr. (částečně barev.) ; 21 cm

Vláda Karla IV. za jeho císařství (1355-1378) : (Země České koruny, rodová, říšská a evropská politika). Díl 1, (1355-1364) / František Kavka ; přebal a graf. úprava Kateřina Řezáčová ; fotogr. Ladislav Neubert. -- 1. vyd. -- Praha : Karolinum, 1993. -- 252 s., [16] s. fotogr. (některé barev.) : mp. ; 25 cm

Vláda Karla IV. za jeho císařství (1355-1378) : (Země České koruny, rodová, říšská a evropská politika). Díl 2, (1364-1378) / František Kavka ; Přebal a graf. úprava Kateřina Řezáčová. -- 1. vyd.. -- Praha : Karolinum, 1993. -- 292 s., 16 s. fotogr. ; 25 cm