Půjčování a kopírování studentských prací

Text dotazu

Dobrý den, prosím o informaci, zda existuje právní úprava pro půjčování (prezenčněxabsenčně) studentských prací (bakalářské, diplomové...), nebo rozhodnutí záleží na konkrétní knihovně? A je možné pořizování jejich kopií (částečné, úplné, ofocování vlastním fotoaparátem...)? Jak je případně ofocování zpoplatňováno? A je možné, aby věnoval student svou práci jiné knihovně mimo školu, kde práci vytvořil?

Odpověď

Dobrý den, NK ČR neřeší ve svých službách otázky zpřístupňování vysokoškolských prací, neboť není vysokoškolskou knihovnou a tento typ dokumentů systematicky neshromažďuje, vysokoškolské práce Univerzity Karlovy, které vznikly před rokem 1939 a které NK ČR vlastní, řešíme jako dílo nevydané, jehož zpřístupnění je možné jedině se souhlasem autora nebo držitelů autorských práv.

Doporučujeme Vám využít informace na stránkách Asociace knihoven vysokých škol, z těchto stránek vybíráme několik informací a odkazů:
http://www.akvs.cz

Novela autorského zákona ze dne 22. 4. 2006 ve vztahu k VŠKP
*    V souladu s § 37 odst. 1 d je možné - pokud to autor výslovně nezapověděl - půjčovat všechny VŠKP "na místě samém" tj. prezenčně bez ohledu na dobu jejich vzniku a bez nutnosti k tomuto účelu uzavírat licenční smlouvy s autory. Pokud v minulém období již byla s autorem uzavřena licenční smlouva, v níž bylo toto prezenční půjčování zapovězeno, taková práce se půjčovat nemůže, ledaže by byla sjednaná smlouva zrušena.

K otázce archivování VŠKP - vysokoškolské kvalifikační práce a zásady nakládání s nimi podle archivářů (Grulich, P.; Horová, I.; pdf - 169.4kB; 26.10.2007)
http://www.evskp.cz/Dokumentyver/archivace-071026141239.pdf

Stanovisko Samostatného oddělení autorského práva Ministerstva kultury k aplikaci § 47b zákona o vysokých školách č. 111/1998 Sb. http://aplikace.msmt.cz/vysokeskoly/Legislativa/Dotazy_zverejnovani_zaver_praci_MK.htm

zde je uvedeno

"... vysoká škola bude moci prezenčně půjčovat originály nebo rozmnoženiny obhájených kvalifikačních prací, pokud autor takové užití nevyloučí."

a dále

* Ustanovení § 47b ZVŠ je nutno vykládat v souladu s AZ a s příslušnými mezinárodněprávními smlouvami a směrnicemi ES. V § 47b odst. 3 ZVŠ je upravena právní fikce, na základě které odevzdáním kvalifikační práce souhlasí autor s jejím zveřejněním. Vysoká škola má na základě § 47b odst. 2 povinnost zveřejňovat[5]) kvalifikační práce, a to tak, že zde uvedené kvalifikační práce, které byly odevzdány uchazečem k obhajobě, musí být zveřejněny nejméně pět pracovních dnů před konáním obhajoby k nahlížení veřejnosti v místě určeném vnitřním předpisem vysoké školy nebo, není-li tak určeno, v místě pracoviště vysoké školy, kde se má konat obhajoba práce, a to bud' v hmotné podobě nebo v elektronické podobě prostřednictvím technických zařízení (intranetem) v prostorách školy, popř. v místě pracoviště školy, jak bylo uvedeno výše. Z dikce § 47b odst. 2 VŠZ ("k nahlížení veřejnosti v místě určeném vnitřním předpisem školy") je zřejmé, že zákonodárce měl v úmyslu zpřístupnit tyto práce na konkrétním místě (ve škole), a nikoliv v místě podle vlastní volby jednotlivých členů veřejnosti.
Takový výklad odpovídá i tzv. třístupňovému testu v § 29 odst. 1 AZ, upraveném i v čl. 9 odst. 2 Bernské úmluvy, v čl. 10 Smlouvy SODV o právu autorském a dále i v čl. 5 odst. 5 Směrnice o informační společnosti), podle kterého je nutno jakékoli výjimky z práva autorského vykládat způsobem, který nenarušuje běžný výkon práv autorských a který není neospravedlnitelně na újmu práv autorů. Zpřístupnění díla prostřednictvím sítě internet by, alespoň v současnosti, kdy nejsou běžné rozšířené a dostupné technické prostředky ochrany a správy práv v digitálním prostředí (tzv. DRM - digital rights management), bezpochyby na újmu práv autorů bylo. V souvislosti s poslední větou § 47b odst. 1, na základě které si každý může ze zveřejněné práce pořizovat na své náklady výpisy, opisy nebo rozmnoženiny, upozorňuje SOAP, že takto pořízené rozmnoženiny, a to v jakékoli formě (opisy, výpisy,
fotokopie) a v jakémkoli rozsahu (i části díla), může dotyčná osoby užít jen pro osobní potřebu, popř. pro vnitřní potřebu právnické osoby či podnikající fyzické osoby. I tuto část § 47b odst. 1 je nutno vykládat v souladu s AZ a s tzv. třístupňovým testem.

Dále má vysoká škola na základě § 47b odst. 1 VŠZ povinnost zpřístupňovat (VŠZ používá autorskoprávně nepřesný pojem "zveřejňovat"[6]6) kvalifikační práce zde uvedené, u kterých proběhla obhajoba, včetně posudků oponentů a výsledku obhajoby, prostřednictvím databáze kvalifikačních prací, kterou spravuje. Způsob zpřístupnění veřejnosti stanoví vnitřní předpis vysoké školy. Podle názoru SOAP bude v souladu s novou právní úpravou, pokud bude přijata v podobě, v jaké byla schválena Poslaneckou sněmovnou, a s výše uvedenými mezinárodně právními závazky zpřístupňování kvalifikačních prací prostřednictvím databází takových prací na místě samém prostřednictvím technických zařízení umístěných v prostorách vysoké školy, a to i bez výslovného souhlasu autora, nikoliv však zpřístupňování prostřednictví internetové sítě, tj. on-line. Vzhledem k navrhovanému doplnění § 37 odst. I o nové písmo d), bude možné půjčovat (tj. zpřístupňovat v hmotné podobě obhájené diplomové,  rigorózní, disertační a habilitační práce na místě samém, a to výhradně pro účely výzkumu nebo soukromého studia, pouze tehdy, pokud autor takové užití nevyloučil. Pokud jde o kvalifikační práce v § 37 odst. 1 písm. d) návrhu novely AZ neuvedené (bakalářské práce), ty bude možno půjčovat na místě samém obdobně jako kterákoli jiná autorská díla podle § 37 odst. 2 věta druhá AZ, a to i bez výslovného souhlasu autora.
Vzhledem k tomu, co bylo uvedeno výše, bylo by v rozporu s AZ a s mezinárodními závazky, pokud by kvalifikační práce byly zpřístupňovány veřejnosti, ať už jednotlivě nebo v rámci databáze takových prací, prostřednictvím internetu bez souhlasu autorů.

Z výše uvedeného vyplývá, že VŠKP zpřístupňuje škola (nebo její knihovna), kde práce vznikla, jiné užití by asi musela tato škola povolit. Doporučujeme v případě užití mimo školu kontaktovat právní poradnu - viz odkazy na stránkách služby Ptejte se knihovny.