půjčení knih, katalogů, atd.

Text dotazu

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, mám možnost si u Vás půjčit knihy, katalogy, atd.? Jsem
studentka vysoké školy a zabývám se oblastí grafiky. Ráda bych si nějaké
pujčila nějaké dokumenty a taky mám zájem Vaší knihovnu navštěvovat. A je možné si nějaké knihy půjčit i domů? A co je potřeba mít? Jako založení karty apod. Předem děkuji za laskavost.

Odpověď

Dobrý den,
nejprve vám doporučujeme navštívit webové stránky Národní knihovny ČR (www.nkp.cz), kde se všechny potřebné informace dozvíte. Zde uvádíme pouze
výňatek:
http://www.nkp.cz/pages/page.php3?page=sluz_kr.htm#8
Registrovaným uživatelem Národní knihovny je uživatel s platným čtenářským průkazem. Registrovaným uživatelem Národní knihovny se může stát fyzická osoba starší 15 let s platným občanským průkazem, pasem nebo řidičským průkazem....
Uživatel žádá Národní knihovnu o registraci předložením vyplněného registračního formuláře a uhrazením stanovených poplatků podle Ceníku placených služeb a poplatků NK ČR http://www.nkp.cz/pages/page.php3?page=sluz_cenik.htm...
Registrace uživatele je platná jeden kalendářní rok od vystavení platného čtenářského průkazu a lze ji prodlužovat vždy v posledním měsíci platnosti na místě pro registraci. Při prodlužování platnosti registrace předloží uživatel platný čtenářský průkaz a občanský průkaz, pas nebo řidičský průkaz.
Čtenářský průkaz je dokladem registrovaného uživatele pro styk s Národní knihovnou. Uživatel předkládá čtenářský průkaz při každém příchodu i odchodu z Národní knihovny a kdykoli je o to Národní knihovnou požádán...
Národní knihovna poskytuje uživatelům veřejné knihovnické, informační a jiné služby v rozsahu odpovídajícím jejímu poslání; a to zejména zpřístupňováním informačních zdrojů.
Podrobný rozsah služeb aktuálně poskytovaných uživatelům stanovuje Přehled služeb poskytovaných NK ČR, viz http://www.nkp.cz/pages/page.php3?page=sluz_kr_pril1.htm...
Národní knihovna ČR volně na svých webových stránkách zpřístupňuje svoje databáze a katalogy (elektronický katalog NKC, příp. naskenovaný Generální katalog NK ČR (Katif) jsou základní zdroje pro vyhledávání literatury.
    Pokud se zajímáte o grafiku, doporučujeme i Knihovnu Uměleckoprůmyslového muzea v Praze http://www.knihovna.upm.cz/, která je na oblast umění specializovaná.