Publikace o Sicilštině, sicilskem nářečí

Text dotazu

Dobrý den, hledám publikaci/slovník Sicilštiny. Něco o tomto jazyce, jak se liší od italštiny a hlavně příklady vlastních slov. Ideálně ve formě slovníku z češtiny, případně angličtiny.
Moc děkuji

Odpověď

Dobrý den,

na Sicílii se mluví, kromě klasické italštiny, sicilštinou, řečtinou nebo arabštinou.

Italština je úředním jazykem v Itálii, San Marinu a švýcarských kantonech Ticino a Grigioni. Je také po latině druhým oficiálním jazykem ve Vatikánu a v některých částech Slovinska a Chorvatska, kde jsou italské menšiny...

Mezi uznávané dialekty patří toskánský, piemontský,...; sicilština, sardština a benátština bývají označovány jak za dialekty, tak i za samostatné jazyky...

https://cs.wikipedia.org/wiki/Ital%C5%A1tina

Kód jazyka je scn - ISO 639-1, 2 scn (B), 3 scn (T).

http://kramerius4.nkp.cz/search/i.jsp?pid=uuid:6baaf720-ec89-11e6-bc0e-005056827e51&q=sicil%C5%A1tina

Apeninský poloostrov, na kterém leží kromě Itálie také Republika San Marino a Vatikánský městský stát, je území velmi bohaté na jazyky: vedle úředního jazyka, italštiny, kterou užívá přibližně 70 milionů lidí, se v Itálii mluví různými dialekty...

К nejznámějším z nich patří piemonština, ligurština, lombardština, benátština, sardinština, sicilština, kalabrijština, toskánština aj. Právě na základě literární toskánštiny se vyvinula moderní italština, jejíž první texty pocházejí z 9. století ...

Z původních dialektů získaly status „druhého“ úředního jazyka jen některé...

Zdroj:

KRČMOVÁ, Marie. Integrace v jazycích - jazyky v integraci. Praha: Nakladatelství Lidové noviny, 2010.

http://kramerius4.nkp.cz/search/handle/uuid:1dae9750-4e7c-11e4-b90d-5ef3fc9bb22f

Nejspontánnější ze sicilských básníků byl  Giulio d’Alcamo, neboť jako jeden z prvních psal jazykem, který už nebyl latinský, třebaže ještě nebyl úplně italský. Z toho mála, co se nám dochovalo, soudíme, že to byla jakási zušlechtěná sicilština, povýšená do stavu spisovného jazyka podle modelu latiny a prosycená příměsí různých jihoitalských nářečí, ale i toskánštiny a četnými slovy a celými vazbami přejatými od provensálských vzorů.

Čerpáno z:

Montanelli, Indro. Dante a jeho doba. Praha: Odeon, 1981.

Abstrakt: Práce spojuje Dantův životopis s historií Itálie a zejména Florencie ve 13. a prvních desetiletích 14. století.

http://kramerius4.nkp.cz/search/handle/uuid:776c8ff0-7d61-11e3-a80c-005056825209

Od italského znalce na slovo vzatého jsme se dozvěděli, že v sicilštině  pravá literatura neexistuje (na rozdíl od sardštiny, římštiny, milánštiny, benátštiny a dalších).

Sicílie má ovšem  literární tradici v italštině (italské Nobelovy ceny za literaturu dvěma sicilským autorům).  Sicilští spisovatelé měli ve zvyku dávat v různé míře svoji sicilštinu do děl napsaných italsky. Ovšem muselo to být vždy v přijatelné míře pro čtenáře jiných italských regionů, pro které je sicilština nesrozumitelná.

O překladech ze sicilštiny se tedy nedá mluvit, pouze se může jednat o překlady folklorních materiálů: pohádky, pranostiky, lidové písně, přísloví apod.

Naopak prý existují, i když jen jako okrajový jev, překlady z italštiny do sicilštiny, ale jen jako místní kuriozita.

Další odkazy k tématu:

Státy a území světa. Praha: Libri, 1998.

http://kramerius4.nkp.cz/search/handle/uuid:9fd26400-35d1-11e4-8413-5ef3fc9ae867

Italština pochází z hovorové latiny. Před nástupem Římské říše se mluvilo v Toskánsku a v severním Laziu nejdříve umbrijským a poté etruským jazykem. S Římskou říší bylo zavedeno používání latiny, která se smísila s jazyky dosud používanými... I přes pád Východořímské říše v roce 476 a neustálé barbarské invaze, zůstala zde latina živým jazykem déle, než kde jinde, ale s postupem času se roztříštila do mnoha různých nářečí a nových jazyků - gotického, longobardského, řeckého, arabského, které se mísily s jazyky již existujícími. Dialekt, který nejvíce převažoval nad všemi ostatními a stal se „italským jazykem", byl dialekt toskánský, přesně florentinský, v němž

Dante, Petrarca a Boccaccio napsali svá nesmrtelná díla.

Jazyk byl ovlivňován sicilským literárním jazykem, rozvinutým Sicilskou školou Giacoma da Lentini (1230-1250) a latinským vzorem. (Pozor, nejedná se ale o sicilštinu, ve 13. století je to již italština).

V Itálii existuje mnoho dialektů...Některá slova mají s italštinou opravdu hodně málo společného.

Dialekty italštiny jsou odvozeny od italského jazyka, někteří je dokonce nazývají samostatnými jazyky...

Sicilština je používána asi 5 miliony lidí na Sicílii; Italové na severu Sicillanům  nerozumí.

Čerpáno z:

KOPOVÁ, Zlata.  Italština: otázky & odpovědi : nejen k maturitě. Dubicko: INFOA, 2010.

http://kramerius4.nkp.cz/search/handle/uuid:af373e00-7de7-11e7-8b50-001018b5eb5c

Sicilština - románský jazyk, který vznikl a používá se jako úřední na území Sicílie, v Kampánii a Itálii.

Tento jazyk vznikl z italštiny, ale díky arabským, řeckým, španělským a francouzským vlivům je od ní velice odlišný.

zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/Sicil%C5%A1tina

Slovník  sicilský jsme našli pouze na internetu, viz https://cs.glosbe.com/cs/scn  - česko-sicilský překladový slovník online.

Pro příklady odlišností italštiny a sicilštiny jsme vzali na pomoc Jazykový koutek, http://www.jazykovy-koutek.cz/?p=3627 :

Sicilský dialekt italštiny

...jde spíš o to, jak se co řekne na Sicílii jinak a jak bychom mohli Sicilanům porozumět. Následující řádky předpokládají alespoň základní znalost italštiny.

Rozdíly mezi standardní italštinou a sicilským dialektem jsou především ve fonetickém a lexikálním plánu. Tedy zjednodušeně řečeno, některá slova, která znáte z italštiny, prostě jen pozmění výslovnost, a jiná se naopak řeknou zcela jinak než v italštině:

1. Hláska /e/ v nepřízvučné pozici se zavírá na /i/ a hláska /o/ se v téže pozici zavírá na /u/:

diciva = it. diceva (řekl)

potiva = it. poteva (mohl)

qualichi = it. qualche (nějaký)

voci = it.voce (hlas)

la sigritaria = it. la secretaria (sekretářka)

pirchì = it. perchè (proč, protože)

ogni sira = it. ogni sera (každý večer)

vinu = it. vino (víno)

la duminica = la domenica (v neděli)

Výsledkem tohoto hláskového posunu je extrémní výskyt hlásek /u/ a především pak /i/, kterého si mnohdy všimnou i cizinci neovládající ani tento dialekt ani italštinu. Je jim to pouze nápadné z poslechu.

2. Některé dvojhlásky se zjednodušují:

òmu = it. uomo (muž)

3. Počáteční samohláska slova může zcela odpadnout, nejčastěji se tak děje s hláskou /i/:

mpurtanti =it.importante (důležitý)

gnuranti =it. ignorante (ignorující)

ntirissanti = it. interesante (zajímavý)

miricanu = it. americano (americký)

4. Zvláštností sicilského dialektu je také zdvojená výslovnost souhlásky na začátku slova. Ve standardní italštině známe tento jev uprostřed slova.

è bonu [ebˈboːnu] (to je dobré)

5. Další hláskové změny:

cchiù = it. più (více)

niscì = it. uscì (vyšel, odešel)

unnici = it. undici (jedenáct)

il nummaro = it. il numero (číslo)

Někdy je porozumění slovu těžké třeba jen proto, že se těchto zmíněných hláskových změn nakumuluje víc, například:

scinni = it. scende (pojď dolů)

Odlišná slovní zásoba:

fìmmina = it. donna (žena)

Accura! = it. Stai attento! (Pozor!)

accattari = it. comprare (koupit)

picca = it. poco (málo)

cu tia = it. con te (s tebou)

Tím prý ovšem výčet charakteristických rysů sicilského dialektu zdaleka nekončí...

Nejoblíbenější současný italský spisovatel Andrea Camilleri píše „sicilsky“ a celá Itálie čte jeho knihy nepřevedené do standardní italštiny, ale právě s příměsí jeho rodného dialektu. (Detektivní příběhy s postavou komisaře Montalbana jsou známy i u nás.)

V rozpětí let ale čím dál více přidával do italského textu svoji sicilštinu a jeho poslední detektivky jsou naprosto nesrozumitelné pro průměrného Itala z jiného regionu než je Sicílie. Proto k tomu účelu vyšel speciální slovník: Gianni Bonfiglio, Siciliano-italiano. Piccolo vocabolario ad uso e consumo del lettori di Camilleri e dei siciliani di mare, Fermento, Roma, 2009, 128 str., ISBN 889207906

(Sicilsko-italský slovník. Malý slovník pro potřebu čtenářů Camilleriho a Sicilanů žijících u moře.)