Publikace o pravoslavné církvi

Text dotazu

Dobrý den,
mohli byste mi poradit nějakou literaturu (klidně i webové stránky pokud budete znát), týkající se pravoslavné církve a jejích dějin ve 20. stol. (hlavně pronásledování jejích přívrženců)?
Nikde jsem nenašla nic konkrétního, stručné ale jasné informace uvítám.

Odpověď

Dobrý den,

k vašemu dotazu doporučujeme monografii „Nástin dějin pravoslavné církve v 19. a 20. století : prolegomena k vývoji pravoslaví v českých zemích, na Slovensku a na Podkarpatské Rusi v letech 1860–1992 / Pavel Marek, Martin Lupčo. - Brno : CDK (Centrum pro studium demokracie a kultury), 2012“, v níž se nachází jak historie pravoslavné církve ve 20. století se zvláštním zřetelem k českým zemím, tak i bibliografické medailonky jejich významných členů.

Filozofická fakulta má publikaci ve fondu Historického kabinetu, mohla by ji mít Evangelická teologická fakulta, Husitská teologická fakulta a Knihovna sociálních věd v Jinonicích; dá se předpokládat, že i většina větších knihoven, je to běžná knížka.

V Národní knihovně je k tématu dostupná tato publikace:

NOBLE, Ivana et al. Cesty pravoslavné teologie ve 20. století na Západ. Brno: Centrum pro studium demokracie a kultury (CDK), 2012. 411 s. Moderní česká teologie. ISBN 978-80-7325-290-8.