Ptačí zpěv

Text dotazu

Proč bývá ptačí zpěv brzo ráno mnohem intenzivnější, než během dne ?

Odpověď

Dobrý den,

na to by Vám nejlépe odpověděli erudovaní ornitologové. Doporučujeme se obrátit přímo na Českou společnost ornitologickou. Na stránkách www.birdlife.cz najdete mnoho užitečných informací, včetně kontaktu na jejich poradenskou službu (napsali jsme jim e-mail s Vaším dotazem, ale zatím neodpověděli). 

Přímo na jejich stránkách je o ptačím zpěvu řečeno toto:

Na jaře, v hnízdní době (od března do července)

S návratem tažných druhů nastává na jaře nejhlučnější část roku, ptáci se namlouvají, obhajují teritoria a hnízdí. Pro začátečníka, který se chce naučit rozeznávat druhy podle vzhledu a hlasu, je nejlepší vyrazit do přírody ještě v předjaří před návratem migrantů, dokud je u nás menší množství druhů a terén je lépe přehledný díky neolistěným stromům a sporé vegetaci. Na mnohých vodních plochách se ptáci během návratu ze zimovišť shromažďují na jarních tahových zastávkách, odkud pokračují dále na hnízdiště. V době vyvádění mláďat je ptáků všude plno a k pěkným pozorováním máme příležitost doslova denně.

Přírodovědci na webu www.prirodovedci.cz odpovídají na otázku, proč je ráno ptačí zpěv nejintenzívnější takto:

Pro ranní zpěv ptáků, jenž bývá v odborné literatuře nazýván ranní chór (z anglického „dawn chorus“), je obvykle uváděno několik důvodů.

Jedním z nich je prostý fakt, že ráno bývá chladněji a zároveň i vlhčí vzduch. Zpěv se proto nese lépe a na delší vzdálenost.

Zdaleka nejpravděpodobnějším vysvětlením, které bylo i experimentálně ověřováno, je skutečnost, že za ranního chladu ještě není aktivní hmyz – tedy kořist většiny druhů zpěvných ptáků. Navíc nejsou ani ideální světelné podmínky pro jeho lov, protože je špatně vidět.

Ptáci proto tento čas využívají právě ke zpěvu. Mají k tomu i další důvody. Jak vyplývá z mnoha studií, predátoři loví ptáky zejména v noci. Opeřenci tak ranním zpěvem signalizují: nic mě nesežralo a moje teritorium je tudíž stále obsazeno.

U samic je po ránu nejvyšší pravděpodobnost oplodnění. Ranní chór by proto mohl souviset rovněž s jejich hlídáním. Zpěvem dávají samci případným vetřelcům najevo, že jsou nablízku a je radno držet se v patřičné vzdálenosti.

Použité zdroje

https://www.birdlife.cz/kamnaptaky/?locality=KDY

https://www.prirodovedci.cz/zeptejte-se-prirodovedcu/393

Obor

Biologické vědy

Okres

--

Knihovna

Datum zadání dotazu

30.04.2019 20:43

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 10 + 4?

Hledání v archivu