Psychologie barev, tvorba obalů

Text dotazu

Dobrý den, prosím o informac o publikaci, která by
se zabývala psychologií barev, významem a úlohou barev při tvrobě obalů.

Odpověď

Dobrý den,

nejvíce informací týkajících se působení barev na člověka a jejich významu při tvorbě obalů zboží můžete nalézt např. v následujících pramenech (nalezené v elektronickém katalogu Národní knihovny ČR - http://aleph.nkp.cz/cze/nkc) :

* MACHÁŇ, Josef. Grafická úprava obalů z papíru a lepenky. Praha : SNTL, 1983 (Karlovy Vary : Stráž 103). 120 s. : obr., tb., schémata ; 21 cm.

(Malá papírenská knižnice interních publikací / Průmysl papíru a celulózy, Praha ; Čís. 42)

* VYSEKALOVÁ, Jitka a kol.. Psychologie reklamy : nové trendy a poznatky. 3., rozš. a aktualiz. vyd. Praha : Grada, 2007. 294 s. : il. (převážně barev.) ; 25 cm. (Expert). ISBN 978-80-247-2196-5.

* KOBIELA, Roman. Reklama : 200 tipů, které musíte znát. Brno : Computer Press, 2009. x, 161 s. : il. ; 23 cm. ISBN 978-80-251-2300-3.

Kromě knižních publikací by pro Vás mohly být přínosné zejména níže uvedené články, jejichž záznamy jsme vyhledali v článkové databázi ANL - Články v českých časopisech, novinách a sbornících (http://aleph.nkp.cz/cze/anl) .

Tato databáze obsahuje citace článků vydaných od r. 1991 v denním tisku, časopisech, odborných periodikách a sbornících.

*Kašpárková, Marcela. Plíživá diktatura barev / Marcela Kašpárková, Karolína Vránková, Manfred Strnad. -- il.. -- Rubrika: Téma

In: Týden. -- [Praha]. -- ISSN 1210-9940. -- Roč. 10, č. 25 (20030616), s. 32-38

Resumé: Zatímco modrá a žlutá na unionistické vlajce nabádají: Radujte se ze serióznosti a pevnosti, červeno-žluté logo výrobce karbanátků vysílá signál: Okamžitě za točte se svým hladem.

* VEVERKOVÁ, Lada. Psychologie barev: prožívání barev a jejich preference. In: Československá psychologie. ISSN 0009-062X. Roč. 46, č. 1 (2002), s. 44-54.

Resumé: Shrnutí výsledků dosavadního zkoumání psychologie barev, především prožitkové kvality barev, tedy vztahu barev k počitkům a ladění vnímajícího.

Nejprve byla zkoumána teoretická problematika preference barev, později převažujípsychodiagnostické testy. Interindividuální variabilita obecného pořadí preference barev, podmíněnost prožitku barvy osobností a jejím laděním. Využití těchto poznatků jako základní psychodiagnostické metody ke zjišťování afektivity.

* barvy -- psychologické aspekty

* psychologie barev * prožívání barev * preference barev

* DAN, Jiří. Co o nás prozrazují barvy. In: Psychologie dnes. -- ISSN 1211-5886. -- Roč. 4, č. 10 (1998), s. 16-17

* psychologická diagnostika * test volby barev * Lüscherův test * barvové testy * preference barev * barvy

* PETROVÁ, Eva. Co ukazuje znalost působení barev? In: Právo a rodina. -- ISSN 1212-866X. -- Roč. 12, č. 3 (2010), s. 22-24.

* barvy -- psychologické hledisko

Kromě českých zdrojů byste mohla využít také zahraniční placené článkové databáze, které jsou v knihovnách zdarma dostupné registrovaným uživatelům.

Tyto zdroje obsahují nejen citace dokumentů, ale často z nich můžete získat přímo plný text. Národní knihovna ČR nabízí také řadu databází, např. EBSCO

- Academic Search Complete a Business Search Complete, Web of Knowledge, SpringerLINK aj. Podrobný přehled online databází dostupných v NK ČR je k dispozici na adrese https://www.nkp.cz/katalogy-a-db/licencovane-db/prehled-lic-zdroju. Pokud jste registrovanou čtenářkou naší knihovny a máte platný čtenářský průkaz, můžete v databázích vyhledávat přímo na počítačích ve studovnách NK ČR nebo prostřednictvím vzdáleného přístupu odkudkoli.