psychologická válka

Text dotazu

Dobrý den, potřebovala bych poradit vhodné zdroje
na téma psychologická válka- nejlépe v souvislosti s terorismem.
Moc děkuji za ochotu a pomoc

Odpověď

Dobrý den,

k tématu psychologické války (při vyhledávání jsme zadali přímo slovní spojení psychologick* válk* ; * slouží pro pravostranné rozšíření výrazu) byla většina knih vydána před rokem 1989, tudíž nelze zaručit, že nebudou ideově zaměřené, v případě amerických publikací již neaktuální. Příkladem uvádíme:

* KENKUŠ, Milan. K některým otázkám forem, metod a prostředků "psychologické války" ve vojenské a zahraniční politice Spojených států amerických po 2.

světové válce : Kandidátská disertační práce. Praha : Ústav pro filosofii a sociologii ČSAV, 1986. 360 s.

* Modern communications and foreign policy. Ośrodek badania stosunków wschód-zachód ; [przewodniczącego J. Szłapczyński]. Warszawa : Ośrodek badania stosunków wschód-zachód, 1969. XVII, 153 s.

* GRACHEV, A.; YERMOSHKIN, N. A New Information Order or Psychological Warfare? Moscow : Progress, 1984. 263 s.

* ARTEMOV, Vladimir L'vovič. Psichologičeskaja vojna v strategii imperializma. Moskva : Meždunarod. otnošenija, 1983. 140 s.

* HOLT, Robert T.; VELDE, Robert W. van de Velde. Strategic psychological operations and American foreign policy. Chicago : University of Chicago, 1960. x, 243 s.

* SHULTZ, Richard H. Dezinformatsia : Active Measures in Soviet Strategy. Washington : Pergamon-Brassey's, 1984. 210 s. ISBN 0-08-031573-9.

* LINEBARGER, Paul M. Psychological warfare. Warszawa : Ośrodek badania stosunków wschód-zachód, 1971. IX, 135 s.

* TUTENBERG, Volker. Terrorismus Gestern - Heute - Morgen : Eine Auswahlbibliographie. München : Bernard & Graefe, 1978. xii, 298 s.

* Die vierte Front : Zur psychologischen Kriegführung der NATO. Hrsg. von Herbert Kruse. 1. Aufl.. Berlin : Militärverl. der DDR, 1977. 132 s.

* BUZEK, Miloslav. Psychologická válka. 1. vyd.. Praha : Naše vojsko, 1959. 195, [4] s.

Z novějších knih Vám doporučujeme následující publikace ("psychologická válka" zadáno do názvu, předmětu a obsahu knih), některé z nich se však dle názvu netýkají přímo terorismu:

* Psychologická válka a její proměny v průběhu dvacátého století [rukopis]. Klára Kuběnová.. Brno, 2002.. 115 l.

* FTOREK, Jozef. Public relations jako ovlivňování mínění : jak úspěšně ovlivňovat a nenechat se zmanipulovat. 1. vyd.. Praha : Grada, 2007. 165 s. ISBN 978-80-247-1903-0.

* DUFFACK, J.J. Psywar 1938 : první psychologická válka moderní doby : sudetská válka : Hitler proti Československu, 20. květen - 30. září 1938. Praha : Naše vojsko, 2010. 307 s. ISBN 978-80-206-1113-0.

Informace byste také mohla najít v knihách, které sice nemají v názvu přímo "psychologická válka", ale pojednávají o terorismu, boji proti terorismu a informační válce (použítá slova při vyhledávaní). Bohužel není v možnostech služby Ptejte se knihovny jednotlivé knihy procházet a přímo zjišťovat do jaké míry jsou relevantní Vašemu dotazu, to je již na Vás. Knih je poměrně velké množství, proto Vám uvádíme jen výběr nekterých z nich:

* AHMED, Nafeez Mosaddeq. Behind the war on terror : western secret strategy and the struggle for Iraq. Forest Row : Clairview c2003. viii, 344 s. ISBN 1-902636-44-9.

* ALEXANDER, Yonah (ed). Combating terrorism : strategies of ten countries. Ann Arbor : University of Michigan Press, c2002. xii, 436 s. ISBN 0-472-09824-1.

* LANG, Walter; ELIOT, Peter; MAGUIRE, Keith. Elitní jednotky : lidé, zbraně a operace ve válce proti terorismu. Čes. vyd. 1.. Praha : Cesty, 1997, c1996. 224 s. ISBN 80-7181-135-1.

* JENKINS, Philip. Images of terror : what we can and can't do now about terrorism. New York : Aldine de Gruyter, 2003. 227 s. ISBN 0-202-30679-8.

* FOREST, James J.F. (ed). Influence warfare : how terrorists and governments fight to shape perceptions in a war of ideas. Westport, Conn. : Praeger Security International, 2009. xvii, 392 s. ISBN 978-0-313-34731-3.

* BAARDA, Th. A. van; VERWEIJ, D.E.M. (eds). The moral dimension of asymmetrical warfare : counter-terrorism, democratic values and military ethics. Leiden ; Martinus Nijhoff, 2009. xi, 529 s. ISBN 978-90-04-17129-9.

* CLARKE, Richard A. Strategie války proti terorismu. Praha : Alfa Publishing, 2005. 269 s. ISBN 80-86851-14-1.

* BRZYBOHATÝ, Marian. Terorismus I. Vyd. 1.. Praha : Police history, 1999. 141 s., [6] s. ISBN 80-902670-1-7.

* Terrorism : special investigation techniques. Strasbourg : Council of Europe Publishing, c2005. 496 s. ISBN 92-871-5655-7.

* MAURER, Stephen M. (ed). WMD terrorism : science and policy choices. Cambridge, Mass. : MIT Press, c2009. x, 608 s. ISBN 978-0-262-51285-5.

Na téma informační válka (snažila jsem se dle klíčových slov vybrat ty, které se zdají být nějak propojené s vojenstvím, popř. přímo terorismem, avšak v této souvislosti je spíše myšlen kybernetický terorismus) byly nalezeny následující publikace:

* LIBICKI, Martin C. Conquest in cyberspace : national security and information warfare. New York : Cambridge University Press, 2007. -- xii, 323 s. 978-0-521-69214-4

* MACKINLAY, John; AL-BADDAWY, Alison. Rethinking counterinsurgency [elektronický zdroj]. Santa Monica, CA : Rand National Defense Research Institute, 2008. xiii, 65 p.

- elektronický zdroj znamená, že kniha je dostupná v rámci licencovaných online databází pro uživatele NK ČR. K nim mají čtenáři přístup buď přímo ze studovny Národní knihovny nebo prostřednictvím vzdáleného přístupu odkudkoli. Přímo v záznamů publikace máte odkaz na vzdálený přístup. Více informací o možnostech vzdáleného přístupu získáte na adrese http://www.nkp.cz/pages/page.php3?page=vzdal_pristup.htm .

* RILEY, K. Jack. State and local intelligence in the war on terrorism [elektronický zdroj]. Santa Monica, CA : RAND Corporation, c2005. xxii, 68 p.

* CHEN, Hsinchun. Terrorism informatics : knowledge management and data mining for homeland security. New York : Springer, c2008. xlii, 558 s.

Záznam všech zde uvedených knih spolu s informacemi o jejich dostupnosti v českých knihovnách naleznete v Souborném katalogu ČR (SKC) na adrese http://aleph.nkp.cz/F/ . Zde také můžete dohledat další knihy pomocí slov terorismu*, boj*, obran*, válk*, atd. a jejich libovolné kombinaci.

Pokud jste čtenářkou NK ČR, můžete také využít výše uvedené licencované online databáze, v nich můžete vyhledávat články z odborných peridok.

Především Vám doporučujeme multioborové EBSCO: https://www.nkp.cz/katalogy-a-db/licencovane-db/multivyhledavac-eds.