Pseudonymy spisovatelů

Text dotazu

 Dobrý den, potřebovala bych zjistit několik pseudonymů spisovatelů, novinářů, kteří přispívali do časopisu Rozhledy po literatuře a umění. Konkrétní rok 1934, ročník ., číslo 16/17. Jedná se o tyto pseudonymy: jjp., p., n., f., z., fb., v. Moc děkuji za pomoc!

Odpověď

Dobrý den, pokusili jsme se Váš dotaz zodpovědět i když se jedná spíše o badatelskou práci. Některé zkratky je potřeba ověřit i ve zdrojích, které naše knihovna pravděpodobně nemá k dispozici, nebo by bylo potřeba mít více vstupních informací. Velmi také záleží na absolutně přesném zapsání zkratky - důležité jsou i mezery, tečky, pomlčky před i za siglou. Pokud mohu doporučit, stavte se ve studovně a nahlédněte do uvedených knih, informací by jistě dalo dohledat více. jjp.: Paulík, Jaroslav Jan Biograf.údaje Narozen 20.2.1895 v Pelhřimově, zemřel 13.5.1945 v Drei Berge (Německo). PhDr., středoškolský profesor, redaktor, beletrista, překladatel z francouzštiny. p.: zkratku používalo více autorů, nejpravděpodobněji A.M. Píša (dle - Lexikon české literatury: osobnosti, díla, instituce. 3. díl, Svazek I. M - O. 1. vyd. Praha: Academia, 2000. 728 s. ISBN 80-200-0708-3. ) Píša, A. M. (Antonín Matěj), 1902-1966 Biograf.údaje Narozen 10.5.1902 ve Volyni, zemřel 27.2.1966 v Praze. PhDr., novinář, kulturní a nakladatelský redaktor, literární a divadelní kritik, dramaturg Národního divadla, básník, literárněvědné a literárněhistorické práce, monografie n.: zkratku používalo mnoho autorů, nejpravděpodobněji Novotný, Miloslav (dle - Lexikon české literatury: osobnosti, díla, instituce. 3. díl, Svazek I. M - O. 1. vyd. Praha: Academia, 2000. 728 s. ISBN 80-200-0708-3. ) Novotný, Miloslav, 1894-1966 Biograf.údaje Narozen 17.6.1894 v Radomyšli u Strakonic, zemřel 22.12.1966 ve Strakonicích. PhDr., knihovník, literární historik a kritik, kulturní referent novin a časopisů, bibliofil, autor literárních monografií, editor českých spisovatelů, překladatel beletrie z francouzštiny a němčiny f. : zkratku používalo více autorů - nelze v dostupné literatuře naší knihovny spolehlivě dohledat (Slovník pseudonymů v české a slovenské literatuře uvádí jména Loubal František a Pikulová Ludmila, ale ani u jednoho jména není ověřitelné zda publikovali v Rozhledech) fb. : Bartoš František Bartoš, František, 1905-1973 Biograf.údaje Narozen 13.6.1905 v Brněnci u Poličky, zemřel 21.5.1973 v Praze. Hudební skladatel a spisovatel, editor smetanovských a mozartovských deníkových záznamů a dopisů. z.: v dostupné literatuře naší knihovny nelze spolehlivě ověřit, ale dle výše citovaného zdroje se jedná o slovenského autora Štefana Letze: Letz, Štefan, 1900-1960 Biograf.údaje Narozen 19.11.1900, zemřel 2.2.1960. Slovenský spisovatel. Zdroj J. Hampl, red.: Politický a kulturní kalendář 1980

Použité zdroje

Vopravil, Jaroslav Stanislav. Slovník pseudonymů v české a slovenské literatuře: (anagramů, kryptonymů, značek, jmen původních, přijatých, dvojitých, polatinštělých atd.). Praha: Státní pedagogické nakladatelství, 1973. 1540 s.