pseudonymy a šifry českých literátů a lit. kritiků

Text dotazu

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, kde bych našla
nějaký slovník pseudonymů a šifer českých literátů a lit. kritiků. V
Lexikonu české literatury jsou uvedeny u jednotlivých hesel, ale není tam
jejich rejstřík. Ani na internetu se mi nepodařilo něco podobného najít.
Můžete mi prosím poradit?

Odpověď

Dobrý den,

v bázi NKC Národní knihovny, http://www.nkp.cz/pages/page.php3?nazev=Elektronicke_katalogy&submenu2=12 , jsme nalezli následující záznamy o Vámi hledaných slovnících :

-K dějinám českého literárního pseudonymu zvláště od nástupu generace let 90. do května 1945. Sv. 2, Příloha. -Slovník čes. pseudonymů literárních / Boris Mědílek. -- Praha : [s.n.], 1950. -- 120 s.

-Slovník cizích slov, zkratek, novinářských šifer, pseudonymů a časopisů pro čtenáře novin / sestavil Karel Tauš. -- 2., oprav. a dopln. vyd.. -- Blansko : Karel Jelínek, 1947. -- 830-[I] s.

-Pseudonymní a anonymní tvorba Karla Čapka v týdeníku Nebojsa (1918-1920) / [Josef Polák]. -- Vyd. 1.. -- Praha : Centr Evropy, 2000. -- 78 s.

-Pseudonymy Vlad. Vaška (Petra Bezruče) / Fr. Frydecký. -- Nový Jičín : [s.n.], 1935.

-Slovník pseudonymů v české a slovenské literatuře : (anagramů, kryptonymů, značek, jmen původních, přijatých, dvojitých, polatinštělých atd.) / zpracoval J. Vopravil. -- Praha : Státní pedagogické nakladatelství, 1973. -- 1540, [2] s.

-Slovník pseudonymů v české a slovenské literatuře / Antonín Dolenský. -- Na Král. Vinohradech [Praha] : Přemysl Plaček, [1910]. -- 32 s. ;

-Vlastním jménem-- : slovníček pseudonymů novodobých českých spisovatelů / Zprac. Jaroslav Kunc. -- Praha : Národní knihovna, 1958. -- 67, [1] s.

Výpůjčka u všech publikací je možná do studovny, u Slovníku pseudonymů v časké a slovenské literatuře, autor J. Vopravil,i absenční. Podmínkou výpůjčky je průkaz čtenáře Národní knihovny ČR,

http://www.nkp.cz/pages/page.php3?nazev=Pro_uzivatele_a_navstevniky&submenu2

=16.