pseudonym Otokara Březiny

Text dotazu

Prosím o informaci o tom, jak získal Otokar Březina tento svůj pseudonym místo původního jména Václav Jebavý. Slyšela jsem různé verze, např.na popud redakce časopisu Vesna- i s příběhem. Další podle jména příbuzných. Příběh jsem četla na internetu, ale nemohu ho najít.
Chtěla bych poznatek doplnit k rodokmenu.
Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

podle Slovníku pseudonymů v české a slovenské literatuře použil Václav Jebavý poprvé svůj pseudonym Otokar Březina v časopise Niva v roce 1893. Podle slovníku byla volba pseudonymu spíše věcí náhody. Zde uvádíme krátký úryvek ze slovníku:

„Tento definitivní pseudonym básníkův stvořil čirou náhodou redaktor Nivy František Roháček. JS (Josef Staněk – pozn. PSK) na s. 37 o tom píše: „Že Březinův pseudonym povstal čirou náhodou, a že mu jej dal redaktor Roháček, jsa básníkem k tomu zmocněn, o tom podává autentickou zprávu Jiří Karásek ze Lvovic v nakladatelském časopise Literárních rozhledech, roč. 13. [říjen], v článku »Jak povstal pseudonym Otakara Březiny«. Z Karáskova vylíčení vyplývá, že Roháček za návštěvy v Praze zvolil jméno geometra Otokara Březiny, jež náhodou přečetl na tabulce, upevněné na pražském domě.“

Spisovatel předtím užíval i pseudonym Václav J. Danšovský podle Danšovy ulice, v níž se narodil, i když v době používání tohoto pseudonymu se ulice jmenovala už Hradecká. (zdroj: VOPRAVIL, Jaroslav Stanislav a Státní knihovna České socialistické republiky. Slovník pseudonymů v české a slovenské literatuře. Praha: Státní pedagogické nakladatelství, 1973. s. 722. Dostupné také z: https://kramerius5.nkp.cz/uuid/uuid:943e9d10-3d7b-11e3-b718-5ef3fc9bb22f).

Připojujeme i odkaz na dílo výše zmíněného literárního kritika Josefa Staňka – STANĚK, Josef. Otakar Březina: studie literárně historická. V Přerově: nákladem Tiskařského a vydavatelského družstva Obzor, 1929 – jehož digitalizovaná podoba je volně přístupná. Na str. 37 naleznete citovaný text: https://ndk.cz/view/uuid:28cd1210-23f4-11e7-9efd-005056827e52?page=uuid:c560e8a0-3622-11e7-ad2f-005056827e51

Jelikož však nejsme jazykovědné ani literárněvědné pracoviště, nemůžeme Vám zaručit definitivní platnost uvedených informací nebo že k tématu nebyly získány aktuálnější vědecké poznatky. Doporučujeme Vám proto zkusit se s dotazem obrátit i na pracoviště Ústavu pro českou literaturu AV ČR, zde naleznete kontakty: knihovna https://ucl.cas.cz/sluzby/ a jiné kontakty https://ucl.cas.cz/adresy-a-mapy/.