Psaní velkých písmen

Text dotazu

Dobrý den, můj dotaz se týká toho, zdali je nutné psaní velkého Ti či Tobě, Vás, Vám ve chvíli, kdy písemně oslovujeme druhou osobu a zdali pravidlo závisí pouze na tykání či vykání, anebo se odvíjí od jiné kodifikované normy. Jaký je prosím přesný pravopis těchto zájem z hlediska velikosti písma v psaném textu? Moc děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

uvádíme  citace ze dvou  zdrojů, ve kterých naleznete pravidla pro psaní velkých písmen.

 1)Internetová jazyková příručka říká, že "s velkým i malým písmenem lze psát :

f) zájmena v/Vy, v/váš, T/ty, T/tvůj (podrobněji viz Oslovení a závěrečný pozdrav v dopise)", viz http://prirucka.ujc.cas.cz/?ref=181&id=850.

a

2) v Pravidlech českého pravopisu online se říká, že:

"Velké písmeno se píše

1. jako výraz úcty

a) v dopisech u osobních a přivlastňovacích zájmen druhé osoby: Ty, Tebe, ..., Tvůj, Vy, Vám, ..., Váš;  V těchto případech lze napsat velké písmeno vždy, ať píšeme jednotlivci, několika osobám, nebo kolektivu. Malé písmeno u všech uvedených zájmen naznačuje, že jde o dopis soukromý, důvěrný.

Velké písmeno se však nepíše u zájmen zvratných (se, si, sebe, svů),

 b) v některých tradičních titulech, užívaných pro významné osobnosti: Excelence, Vaše Magnificence, Jasnosti; Jeho Milost; Mistr Mikoláš Aleš, vážený Mistře (ale jako historický akademický titul: mistr Jan Hus; jen v tradiční zkratce je M. Jan Hus);

2. jako prostředek k zdůraznění (on je Někdo), neobvyklého pojetí (oblast Já) nebo vztahu citového, zvl. v řeči básnické (matka Vlast, On a Ona aj.).

http://www.pravidla.cz/vice/psani-velkych-pismen/?kapitola=8.