Psaní velkých písmen

Text dotazu

Dobrý den, můj dotaz se týká toho, zdali je nutné psaní velkého Ti či Tobě, Vás, Vám ve chvíli, kdy písemně oslovujeme druhou osobu a zdali pravidlo závisí pouze na tykání či vykání, anebo se odvíjí od jiné kodifikované normy. Jaký je prosím přesný pravopis těchto zájem z hlediska velikosti písma v psaném textu? Moc děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

uvádíme  citace ze dvou  zdrojů, ve kterých naleznete pravidla pro psaní velkých písmen.

 

 1)Internetová jazyková příručka říká, že "s velkým i malým písmenem lze psát :

 

f) zájmena v/Vy, v/váš, T/ty, T/tvůj (podrobněji viz Oslovení a závěrečný pozdrav v dopise)", viz http://prirucka.ujc.cas.cz/?ref=181&id=850.

a

2) v Pravidlech českého pravopisu online se říká, že:

"Velké písmeno se píše

1. jako výraz úcty

a) v dopisech u osobních a přivlastňovacích zájmen druhé osoby: Ty, Tebe, ..., Tvůj, Vy, Vám, ..., Váš;  V těchto případech lze napsat velké písmeno vždy, ať píšeme jednotlivci, několika osobám, nebo kolektivu. Malé písmeno u všech uvedených zájmen naznačuje, že jde o dopis soukromý, důvěrný.

Velké písmeno se však nepíše u zájmen zvratných (se, si, sebe, svů),

 

 b) v některých tradičních titulech, užívaných pro významné osobnosti: Excelence, Vaše Magnificence, Jasnosti; Jeho Milost; Mistr Mikoláš Aleš, vážený Mistře (ale jako historický akademický titul: mistr Jan Hus; jen v tradiční zkratce je M. Jan Hus);

 

 

2. jako prostředek k zdůraznění (on je Někdo), neobvyklého pojetí (oblast Já) nebo vztahu citového, zvl. v řeči básnické (matka Vlast, On a Ona aj.).

http://www.pravidla.cz/vice/psani-velkych-pismen/?kapitola=8.

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

26.09.2013 17:32

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu