psaní předložky

Text dotazu

Chtěl bych se zeptat, která varianta je správně?
1) Objednat se "do pobočky".
2) Objednat se "na pobočku".
Např. Chci se objednat "na/do pobočky/u" v Praze, abych mohl požádat o občanství v ČR.
Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

předložky v/do a na si "konkurují"; patrné je to zejména v poslední době čím dál víc. Spojení s předložkou na jsou hojná, prosazují se zejména ve sféře vyjadřování profesního a publicistického a odtamtud pronikají do každodenního úzu, zejména mluveného. Internetová jazyková příručka na stránkách Jazykové poradny Ústavu pro jazyk český AV ČR říká:

Dlouhodobě lze pozorovat expanzi předložky na na úkor předložky v(e) a rovněž na úkor předložky do, a to jak v různých spojeních s podstatnými jmény obecnými, tak ve spojeních se jmény zeměpisnými. Nejde o jev zcela nový, ale v současné době nápadně zesilující. Jazykovými uživateli je vnímán různě. Tam, kde jazykoví uživatelé - tradičně - byli zvyklí užívat spojení s předložkou v, resp. do jako stylově bezpříznakové a plně spisovné, právem nejsou vždy ochotni přijmout masivní přibývání spojení s předložkou na. Přestože s pronikáním předložky na do spisovného vyjadřování je třeba počítat jako s výraznou vývojovou tendencí, ne všechno, s čím se dnes v úzu setkáváme, lze přijmout jako spisovné a vhodné pro stylově neutrální jazykové projevy.

Jednoduché pravidlo, kdy užít předložky v(e)/do a kdy předložky na, dát nelze...

Předložka v(e)/do zůstává v tradičním významu místním (např. Co bylo dnes ve škole nového) a ve významu uvnitř budovy, uvnitř něčeho, co je něčím obklopeno, ohraničeno, prostorově vymezeno ( např. sejdeme se v baru). Předložka na pronikla a dále proniká tam, kde jde nikoli o vyjádření vymezenosti, uzavřenosti prostoru, nýbrž o prostor či místo jako instituci (školu, úřad atp.), pracoviště, místo, kde se koná nějaká činnost nebo ke které nějaká činnost směřuje, o vyjádření toho, k čemu nějaké místo slouží, k čemu se (vy)užívá. Pronikání předložky na je tedy motivováno významově: studovat na univerzitě, na konzervatoři,  jít na úřad.

Spojení tohoto typu vnímáme většinou jako stylově nižší, protože pro užití předložky na zde obvykle chybí významová motivace: spojení platit u pokladny, v pobočce, sedět u baru, zboží najdete v prvním patře, koupit něco v prodejně mají totiž stejný význam jako táž spojení s předložkou na.

Objednat se tedy můžete nejspíš i na pobočku i do pobočky. V případě nejasností doporučujeme  obrátit se na pracovníky Ústavu pro jazyk český AV ČR http://www.ujc.cas.cz/zakladni-informace/o-ustavu/.

Čerpáno z: Internetová jazyková příručka http://prirucka.ujc.cas.cz/?id=640