Psaní pomlček

Text dotazu

Dobrý den, jak vyřešit psaní pomlčky mezi výrazy, z nichž některé jsou jednoslovné a jiné víceslovné? Příklad: Trať Praha-Brno-Česká Třebová, nebo Praha - Brno - Česká Třebová? A jak to vyřešit, když v textu jsou uvedeny kromě těchto příkladů i tratě typu Praha-Brno, kde má být pomlčka natěsno bez mezer?
Mockrát děkuji za odpověď

Odpověď

Dobrý den,

pokud je ve slovních spojeních alespoň jedna ze složek víceslovná, Ústav pro jazyk český AV ČR doporučuje oddělovat pomlčku mezerami z obou stran.

Pro slovní spojení Brno – Česká Třebová platí tedy stejné doporučení jako pro spojení Praha – Brno – Česká Třebová.

U jednoslovných výrazů je, jak píšete, vhodné psát pomlčku bez mezer, jako je tomu např. v případě spojení Praha–Brno.

Zápis by však měl být v celém textu jednotný, pokud se tedy jedná o výčet různých tras či dopravních spojení, je doporučeno psát vše s pomlčkou oddělenou z obou stran mezerami, a to i v případě spojení jednoslovných názvů, jako je tomu např. ve větě Z důvodu výluky na trati Děčín – Praha budou cestující v úseku Ústí nad Labem – Lovosice přepraveni náhradní autobusovou dopravou.

Použité zdroje

Internetová jazyková příručka Ústavu pro jazyk český AV ČR - https://prirucka.ujc.cas.cz/?id=165