-
To se mi líbí
-
Doporučit
Dobrý den.
Pracuji v práci s kapalinou Resin s příměsí pigmentu Wikoff. Dodržuji ochranné předpisy. Nosím rukavice i zástěru. Nicméně několikrát jsem již nechtěně přišel s kapalinou do kontaktu. Kapalina se mi dostala např. na dlaně a já jsem několik dní cítil jejich pálení , i když jsem kapalinu vzápětí omyl. Jiní kolegové tvrdí, že mají vyrážku na rukou.
Podle symbolů na obale, je kapalina toxická.
Zajímalo by mě jaké účinky výpary nebo kapalina může mít na lidské zdraví, krom těch viditelných. Děkuji za odpověď.
Dobrý den,
u epoxidových pryskyřic velmi záleží na formě, zda se jedná o tekutou či práškovou, a na konkrétním typu pryskyřice, resp. na hlavní složce, příměsích a rozpouštědlech, což se liší výrobce od výrobce.
Tekuté epoxidové pryskyřice lze obecně označit za látky dráždící kůži, způsobující vážné podráždění při kontaktu s očima a zvyšující senzibilizaci (viz Epoxy na anglické wikipedii). Právě zvýšená senzibilizace, jinak přecitlivělost, je jedním z účinků, které nejsou na první pohled patrné. Jedná se o proces imunitního systému, který reaguje na přítomnost alergenu tvorbou specifických protilátek zvaných imunoglobulin E (IgE). Samotná přecitlivělost ještě nemusí spouštět žádnou viditelnou odpověď imunitního systému, je to však první krok k vytvoření alergie. Při alergické reakci navazuje na senzibilizaci imunitní systém spuštěním nepřiměřené (patologické) reakce, dochází k uvolnění řady látek např. histaminu, spouští se zánětlivé reakce a objevují se viditelné příznaky alergie. (Podrobněji na Klarify.me a Wikiskripta.eu.) Je při tom zajímavé, že při zvýšené senzibilizaci se může vytvořit alergická reakce na jinou látku, než jaká přecitlivělost vyvolala (Blumchen et al., 2006). V praxi to znamená, že při dlouhodobé nebo časté expozici alergenům dochází ke zvýšení senzibilizace, čímž se zvyšuje riziko vzniku alergií obecně.
V případě práškových pryskyřic je obecně uváděno ještě riziko vzniku tzv. profesního (též profesionálního) astmatu. Tento typ astmatu vzniká při výkonu povolání a jedná se o chronické zánětlivé onemocnění dýchacích cest vzniklé v návaznosti na vystavení určitým alergenům. Mezi nejrizikovější patří mouka, prach z obilí, zvířecí srst a exkrementy, dřevěný prach, svářečské a jiné zplodiny, izokyanáty a akrylové pryskyřice. Více na Wikiskripta.eu nebo na anglické stránce Mayoclinic.org.
Další bezpečnostní rizika spojená s prací s epoxidovými pryskyřicemi určují příměsi a rozpouštědla, která mohou být jejich součástí. Všechny tyto složky musí být uvedeny ve složení a riziko práce s nimi musí být popsáno v bezpečnostním listu daného výrobku (viz nařízení CLP níže). Může se jednat například o látky způsobující poleptání kůže, látky způsobující při inhalaci narušení centrálního nervového systému nebo mohou spadat do látek toxických pro reprodukci. Součástí každého bezpečnostního listu je podrobný popis těchto rizik a pokynů pro manipulaci s výrobkem včetně přesné klasifikace ochranných pomůcek a postupu při nechráněném kontaktu s látkou (příklad bezpečnostního listu epoxidové pryskyřice)..
Bezpečnostní list je možné najít přímo na stránkách prodejce daného výrobku nebo si jej vyžádat u zaměstnavatele (je-li nakládání s rizikovou látkou součástí pracovních povinností), případně přímo u výrobce Zaměstnavatel je také povinen stanovit rizikovost pracoviště, zjistit míru vystavení rizikové látce a poskytnout odpovídající ochranné pomůcky (ty musí být poskytnuty vždy nehledě na míru vystavení, viz Evropská agentura pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci).
V roce 2009 vstoupilo v platnost nařízení CLP (ES č. 1272/2008 o klasifikaci, označení a balení látek a směsí), na základě nějž jsou namísto oranžových symbolů nebezpečnosti používány výstražné symboly v červeném rámečku. Dle této směrnice jsou epoxidové pryskyřice nejčastěji označeny výstražným symbolem vykřičníku (to znamená jedno nebo více z následujících nebezpečí: výrazná toxicita, vliv na kůži, dráždění dýchacích cest, omamná látka, poškození ozonové vrstvy) a výstražným symbolem s krajinou a rybou (daná látka je riziková pro životní prostředí a toxická pro vodní organismy).
Více o výstražných symbolech se lze dovědět např. z letáku Evropské agentury pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci (https://osha.europa.eu/sites/default/files/online_121031_CZ_EU-OSHA_chemical_hazard_pictograms_leaflet_lc.pdf), na jejichž stránkách je možné najít i další materiály a směrnice týkající se bezpečnosti práce.
O pryskyřicích obecně:
https://en.wikipedia.org/wiki/Epoxy#Health_risks
Zdravotní rizika:
https://www.nzip.cz/rejstrikovy-pojem/1677
https://cz.klarify.me/pages/senzibilizace-nebo-alergie
https://www.wikiskripta.eu/w/Alergie
Blumchen, K., Gerhold, K., Schwede, M., Niggemann, B., Avagyan, A., Dittrich, A. M., ... & Hamelmann, E. (2006). Effects of established allergen sensitization on immune and airway responses after secondary allergen sensitization. Journal of allergy and clinical immunology, 118(3), 615-621. Dostupné z: https://doi.org/10.1016/j.jaci.2006.04.054
https://www.wikiskripta.eu/w/Profesion%C3%A1ln%C3%AD_astma
https://www.mayoclinic.org/[…]/syc-20375772
https://www.resinstudio.cz/[…]/CZ_PART_A_SDS_Fluid.pdf
Legislativa:
https://osha.europa.eu/cs
https://eur-lex.europa.eu/[…]/?uri=celex:32008R1272
Chemie. Krystalografie. Mineralogické vědy
--
Národní technická knihovna
19.05.2025 08:00