Prvorepubliková olomoucká tiskárna B.Knechtl a spol

Text dotazu

Dobrý den !
Jak se jmenovala / jmenuje ulice, ve které sídlila prvorepubliková olomoucká tiskárna B.Knechtl a spol.?
Děkuji

Odpověď

Dobrý den,
tiskárna pravděpodobně sídlila na této adrese: Česká 13 (dnes 8. května 13, Olomouc. - opsáno z novin Pozor 1923. Na této adrese měl Pozor redakci.
Administrativa Pozoru byla na Masarykově náměstí v pasáži Živnobanky.

Ve sborníku Dar přátelství. Olomouc, 1955., se píše na s. 66 toto:

"Bohumír Knechtl a spol., knihtiskárna. Závod byl založen r. 1909, když bylo potřebí tiskárny pro noviny Pozor. R. 1920 závod měl 60 dělníků, elektromotory na 20 HP, 3 rychlolisy, 3 tyglové lisy a 2 sázecí stroje. R. 1921 přejala závod společnost Spojené závody grafické Josef Špaček (v České ulici), které měly poboční závod na Horním náměstí. R. 1926 firma likvidovala a závod přejala nově vytvořená společnost Hanácká knihtiskárna, akciová společnost grafická a vydavatelská; r. 1941 měla 76 dělníků, elektrický pohon na 50 HP, 1 rotační stroj, 4 rychlolisy, 4 sázecí stroje a 5 tyglových lisů. R. 1937 Hanáckou knihtiskárnu koupil J. Ander. V tiskárně (U hradeb č. 3) tiskl se deník Moravský večerník, sokolský Náš směr a dříve i časopis československé církve Palcát."