Prvních 5 nejvzácnějších knih (rukopisů)

Text dotazu

Dobrý den, zajímalo by mě, jaké knihy se umisťují na prvních pěti příčkách co do významnosti v ČR. Vím, že první místo zaobírá Kodex vyšehradský a druhé Velislavova bible. Ty další bohužel nevím.

Odpověď

Dobrý den, není nám zcela zřejmé, jaký přehled nejvýznamnějších knih máte na mysli. Dva jmenované rukopisy (Kodex vyšehradský a Velislavova bible) spolu s Pasionálem abatyše Kunhuty byly nařízením vlády 422/2005 Sb. zařazeny mezi národní kulturní památky ČR.
(viz. * http://www.radio.cz/cz/vydani/74357 ;

* http://www.kr-vysocina.cz/vismo5/dokumenty2.asp?id_org=450008&id=1359665)

Všechny tři rukopisy byly zdigitalizovány a zveřejněny v rámci digitální knihovny Manuscriptorium:
http://www.manuscriptorium.com/apps/index.php . (Kodex vyšehradský je pod názvem Evangeliarium zveřejněn ve Výběru zajímavých volně dostupných dokumentů, Velislavova bible a Pasionál abatyše Kunhuty (Textus de Christi
passione) v rámci licencované digitální knihovny Manuscriptorium)

Pokud se jedná o klementinská NEJ, naleznete je na internetové adrese:
http://www.nkp.cz/files/klementinska_nej.doc

V současné době vyšla kniha Hany Primusové: 100 nejvýznamnějších knih světové historie. Praha: Nakladatelství XYZ. 2009. Dle referencí na internetu by se mělo jednat o první knihu vydanou u nás, která je věnuje nejvýznamnějším knihám světa. Kniha zatím není ve fondu NK ČR přístupná, nemůžeme proto ověřit, zda se autorka zabývá i českou knihou.

Obor

Knihovnictví, informatika, všeobecné, referenční literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

16.09.2009 17:21

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu