První výskyt slova blejzr

Text dotazu

Dobrý den, lze nějakým způsobem zjistit \"první\" výskyt slova blejzr (jeho prvni zachycení ve slovníku - jakémkoli a také první výskyt např. v módních časopisech). Děkuji

Odpověď

Dobrý den, Slovo blejzr, blazer je odvozeno od anglického slova blaze = záře, jas.
Existují dvě verze vzniku názvu oděvu blejzr. Podle první se v blejzrech objevili v roce 1889 veslaři cambridžské univerzity, jejichž nachově červená saka vyhlížela zářivě Podle druhé v 19. století kapitán anglické lodi Blazer oblékl svoji posádku do modrých seržových sak s kovovými knoflíky a podle názvu lodi byl pak odvozen i název saka.
První zachycení ve slovníku se nám bohužel nepodařilo zjistit.
Masarykův slovník naučný : lidová encyklopedie všeobecných vědomostí. -- Praha : Československý kompas, 1925-1933. -- 7 sv. : il.
ani Ottův slovník naučný : illustrovaná encyklopedie obecných vědomostí. -- Praha : J. Otto, 1888-1909. -- 28 sv. : il.
slovo blejzr nezmiňují.