První vydání Babičky

Text dotazu

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat kde jsou uložené
první vydání Babičky od Boženy Němcové? Doslechla jsem se, že je jedna z
prvních výtisků v Knihovně Boženy Němcové v Domažlicích, je to pravda?

Odpověď

Dobry den,

na  webovych strankach Knihovny Bozeny Nemcove v Domazlicich je volne pristupny online katalog knihovny (http://www.mekbn.cz/?page=knihovna), kde je  bibliograficky zaznam nejstarsiho vydani knihy Babicka z roku 1897, viz nize Signatura : CH Hlavní autor : Němcová, Božena, 1820-1862 Hlavní název : Babička Vydání : 3. vyd.
Vydáno : Praha : Kober, 1897
Rozsah : 250 s. obr.
Klíčová slova : venkovské prostředí - šlechtické prostředí - vzpomínky - dětství - česká literatura - Němcová, Božena, 1820-1862 - region Přír. čísla : 5035 CH

Domnivame se, ze je to nejstarsi vydani, ktere opravdu v knihovne maji.
Doporucuji vsak pro potvrzeni domnenky oslovit primo pracovniky knihovny v Domazlicich.

V Bibliografickem  katalogu CSR. Ceske knihy 1955. Zvlastni sesit 2.
1.VIII.1955. byl uverejnen:  KUNCOVA, Julie. Soupis kniznich vydani "Babicky" Bozeny Nemcove a literatury o ni v letech 1855-1955. Praha:
Narodni knihovna v Praze, 1955.  Zaznam o prvnim vydani uvadi NEMCOVA, Bozena. Babicka. Obrazy venkovskeho zivota. Praha: Jaroslav Pospisil, 1955.
16 x10,5 cm. 346 s. - Sesit 1-4.

Ze Soupisu cituji: "Rukopis Babicky se nezachoval, nebo neni dnes znam.
...zachovany vytisk ... prveho vydani (je) v Museu Bozeny Nemcove v Ceske Skalici..."

Prvni vydani Babicky od Bozeny Nemcove je naskenovano v Digitalni knihovne v systemu Kramerius na www.nkp.cz.
http://kramerius.nkp.cz/kramerius/handle/ABA001/20955481.