První tištěná kniha

Text dotazu

Která byla první tištěná kniha ? prosím rychlou odpoved

Odpověď

Dobrý den,

 nejstarším tištěným textem na světě je svítek obsahující soubor buddhistických magických formulí, tzv. Sutra o zaklínadlech ušlechtilého čistého světla (korejsky: DMugu jeonggwang dae darani-gyeong, v anglickojazyčných publikacích známá jako Pure Light Dharani Sutra). Pochází pravděpodobně z let 704-751 n. l. a byla objevena v roce 1966 ve svatyni v korejském městě Gyeongju.

 Za nejstarší tištenou knihu je považován výtisk Diamantové sutry z roku 868. Jedná se o čínský překlad ze sanskrtského originálu. Svítek byl objeven v roce 1907 britským cestovatelem a archeologem Aurelem Steinem a je dnes součástí sbírky British Museum.

Nejstarší knihou vytištěnou v Evropě na základě technologie knihtisku objevené Johannesem Gutenbergem byla Bible, vytištěna v letech 1452-1455 v Mohuči. Za nejstarší českou vytištěnou knihu je považována Kronika trojánská, vytištěna v druhé polovině 15. století v Plzni. Jedná se o překlad latinského díla Historia Troiana, napsaného v roce 1287 Quidonem de Columnem. Kniha románovým způsobem zpracovává příběh dobytí Troje. Vzhledem k neprokázané přesní dataci Kroniky trojánské se ovšem spekuluje, že by první knihou vytištěnou na území Čech mohla být také Statuta Arnošta z Pardubic, vytištěná v roce 1476 v Plzni. Jedná se o latinský text církevního zákoníku, sestavený Arnoštem z Pardubic v roce 1349.

 

Použité zdroje

https://en.wikipedia.org/wiki/History_of_printing

https://en.wikipedia.org/[…]/History_of_printing_in_East_Asia

https://cs.wikipedia.org/wiki/Kronika_troj%C3%A1nsk%C3%A1

https://cs.wikipedia.org/[…]/Statuta_Arno%C5%A1ta_z_Pardubic

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

07.03.2016 12:48

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu